300 metre uzunluğundaki tünel istiridye üretim tesisi haline geldi

semaver

Global Mod
Global Mod
Artvin’de 2012 yılında hizmete giren Deriner barajı inşaatı ve baraj göleti niçiniyle, bölgede pek epeyce karayolu güzergahı değişti. Artvin-Yusufeli karayolu 14. kilometresinde bulunan 300 metre uzunluğundaki Oruçlu Tüneli de bunlardan biri. 3 yıl evvel iptal edilen ve atıl durumda olan tünel bu günlerde şoförlere değil, mantar yetiştiricilerine hizmet veriyor. Doğal zenginliğiyle ünlü kentte, istiridye (kayın) mantarı büyük ilgi görüyor. Köylünün gelir kaynağı haline gelen istiridye mantarı üretimi 2012 yılında itibaren, “Artvin İli Mantar Üreticiler Birliği” ismi altında kıymetli hizmetlerde veriyor.

Kalp rahatsızlığından, sindirim sistemine biroldukça kedere deva olan istiridye mantarı için birlik üyeleri, kentte uzun vakittir üretim tesisi için yer arıyordu. Uygun arazi bulamayan, birebir vakitte kapalı bir tesisin maliyetleri pek yüksek olması niçiniyle 3 yıldır atıl durumda olan Oruçlu tünellerde üretim yapmaya karar verdiler. Teşebbüsleri kararında tüneli kiralayan birlik üyeleri, yaklaşık 1 yıldır tünel ortasında mantar üretimi yapıyor. 300 metre uzunluğunda, 11 metre genişliğinde olan tünel ortasında üç farklı prosedürler mantar üretimi yapılıyor. Ayrıyeten tünel ortasında paketleme kısmı, soğuk hava deposu ve çalışanlar için toplumsal alan ve gereksinim kabinleri bulunuyor. Tünel girişi kepenkle kapatılırken, tüneli girişini kepenkle kapalı olduğunu gorenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

“KAYIN MANTARINDA ARTVİN’İ MARKA HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Projeyi pek önemseyen ve tesisin kazandırılmasında büyük emeği olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla yaptığı açıklamada “Biz Artvin’in doğal zenginlikleri manasında çalışmalar yaptık. Orman eserleri, su eserleri ve bitkisel üretim üzere pek epey alanda potansiyeli var. Bu alanlarda epeyce önemli yatırımlar var epey önemli üretimler var, ihracatlar var. Kayın mantarı üretiminde Artvin’i marka haline getirmeye çalışıyoruz. Artvin-Yusufeli yolu üzerinde bir iki tünelimiz atıl duruma düştü. Bu tünelleri rantabl kullanalım üretimde değerlendirelim diye mantar üreticiler birliğine tahsis edildi. Tünel ortasında bulunan tesiste kompost üretebiliyoruz. Üretilmiş mantarın paketlemesini yapabiliyoruz. Kurutmasını yapabiliyoruz. Soğuk hava depolarıyla tünel üretim tesisi haline geldi” dedi.

“BU TESİS YALNIZCA VİLAYETİMİZE DEĞİL ÜLKEMİZDE KATKI SUNAN BİR NOKTAYA GELMİŞTİR”

Artvin İli Mantar Üreticililer Birliği Lideri Ali Fuat Beyaz ise “Tarım Bakanlığı Takviyesi ile 28 serada üreticilerimiz kayın mantarı yetiştiriyor. Tedarik ve maliyeti manasında kompostta kahırlar yaşadık. Bu noktada bizde DOKAP’ında takviyesiyle kendi tesisimiz kurduk. Bu sayede kompostu kendimiz için değil komşu vilayetlere yahut Türkiye’nin biroldukça kentine göndere biliyoruz. Pazarlama manasında vilayetimizde ve ilçelerimizden eserlerimize ilgi çok büyük. Ulusal market zincirleriyle muahedemiz var, bu türlü de satışını yapıyoruz. Amaçlarımız yurt içi satışlarımızda olduğu üzere yurt haricinde da eserlerimizi satabilmek. Bu tesis yalnızca vilayetimize değil ülkemizde katkı sunan bir noktaya gelmiştir” diye konuştu.

Birlik yöneticisi Naci Özay da “Biz Artvin vilayetinden orman mamüllerinin odun dışı gelir çeşitlerinden neler yapabiliriz. Yalnızca ormanlarımızı kesmenin haricinden hangi gelirleri elde edebiliriz fikrinden yola çıkarak geldiğimiz noktada istiridye mantarı üretiliyoruz. Artvinimiz emsali olmayan bir vilayet, fazlaca güç bir coğrafya, yapılanma için düz bir alanımız yoktu. Üst yapı imalatlarına, fazlaca büyük maliyetler vardı. Bizimde kısıtlı imkanımız vardı. İptal olan tüneller vardı. Atıl durumda olan tünelleri iktisada kazandırmak için bu projeyi hayata geçirdik” sözlerine yer verdi.

KAYNAK: İHA

Okumaya devam et...