45 yıl evvel fırlatılan uzay keşif aracı Voyager 1, Dünya’ya gizemli bilgiler göndermeye başladı

taklaci09

Global Mod
Global Mod
45 yıl evvel fırlatılan uzay keşif aracı Voyager 1, Dünya’ya gizemli bilgiler göndermeye başladı
NASA’nın Voyager 1 uzay aracını fırlatılmasının üzerinden 45 yıl geçti. Uzay aracı bu biçimdedan beri Güneş Sistemimizin ötesindeki seyahatine devam ediyor. Lakin bu tecrübeli araç, artık mühendislerini şaşırtan garip datalar göndermeye başladı.

NASA, geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, keşif aracının hala düzgün bir biçimde çalışmasına karşın, davranış artikülasyon ve denetim sisteminden (özetlemek gerekirse AACS) gelen okumaların uzay aracının hareketleri ve istikameti ile eşleşmediğini ve uzay aracının uzaydaki pozisyonu hakkında şaşırmış olabileceğini önerdiğini söylemiş oldu. AACS, uzay aracının antenini tam gezegenimize doğrulttuğu için, Voyager’ın etrafındaki yıldızlararası ortam hakkında NASA datalarını göndermesi için büyük bir değer taşıyor ve şayet olmazsa olmaz sistemlerden biri.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Voyager 1 ve 2’nin proje yöneticisi olan Suzanne Dodd yaptığı açıklamada, “bu biçimde bir gizem, Voyager vazifesinin bu basamağında beklenilebilecek bir şey” dedi ve devam etti: “Uzay araçlarının ikisi de neredeyse 45 yaşında, bu da bakılırsav planlayıcılarının beklediğinin hayli ötesinde.” NASA, Voyager 1’in ikizi olan Voyager 2 keşif aracının olağan biçimde hareket ettiğini açıklamasına ekledi.

Güneş Sistemimizdeki dış gezegenleri keşfetmek için 1977 yılında fırlatılan Voyager 1, beklentilerin epeyce ötesinde bir süre faal kaldı ve yaptığı seyahatler hakkında Dünya’ya bilgi göndermeye devam ediyor. Öncü araç, 2012 yılında yıldızlararası uzaya girerek Güneş Sistemimizi terk etti. Şu anda Dünya’dan neredeyse 24 milyar kilometre uzakta ve bu da onu en uzak insan üretimi obje yapıyor.

NASA, mühendislerinin söyleyebileceği kadarıyla, Voyager 1’in AACS’si “araçta gerçekte ne olduğunu yansıtmayan” rastgele oluşturulmuş datalar gönderiyor. Lakin sistem bilgileri aksini gösterse bile, uzay aracının anteni düzgün bir biçimde hizalanmış görünüyor. Uzay aracı, NASA’dan komutları alıyor, yürütüyor ve bilgileri Dünya’ya geri gönderiyor. Sistem sıkıntısının, yaşlanan uzay aracını sırf temel süreçleri gerçekleştirdiği “inançlı moda” girmesini çabucak hemen tetiklemediği biliniyor.

NASA, “Sorunun tabiatı daha yeterli anlaşılana kadar, grup bunun uzay aracının bilim datalarını ne kadar mühletle toplayıp iletebileceğini etkileyip etkilemeyeceğini iddia edemez.” diyor.

Dodd ve takımı, Dünya’dan giden elçisini yanlış datalar göndermeye neyin sevk ettiğini bulmayı umuyor. Dodd, “Mühendislik grubu için birtakım büyük zorluklar var” diyor ve ekliyor: “İddia edilebileceği üzere bu zorlukların tahminen de en değerlisi, Voyager’ın şu anki yıldızlararası pozisyonuna ulaşmanın ışık süratiyle 20 saat 33 dakika sürüyor olması. Bu niçinle uzay ajansı ile Voyager içindeki gidiş-dönüş iletisi iki gün sürüyor.”
Alıntıdır
 
Üst