AB’de ele geçirilmeyen iletişim: Deutsche Telekom, EuroQCI’ın oluşturulmasına öncülük ediyor

bencede

New member
Deutsche Telekom, Avrupa yüksek güvenlikli iletişim ağının inşasını koordine edecektir. Telekom’dan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Komisyonu görev için şirketi seçti. “Petrus” proje adı altında yönetimi devralacak ve Airbus DS, Thales SIX ve AIT’nin yanı sıra bilim ve endüstri uzmanlarıyla işbirliği yapacak. Avrupa Komisyonu, kuantum işlemcileri ve sensörleri birbirine bağlayan ve AB genelinde dağıtılmış kuantum hesaplama ve iletişim yetenekleri sağlayan bir “kuantum internet” için çalışıyor.

Proje, 2019 yılından bu yana tüm AB üye devletlerinin taahhüt ettiği EuroQCI girişimine dayanmaktadır. Hassas veriler ve kritik altyapı, kuantum sistemlerle korunmalıdır. Örneğin Ağustos 2021’de federal yetkililer arasında ilk kuantum video konferansı düzenlendi.

İdareler için olduğu kadar şirketler ve vatandaşlar için de önemli

EuroQCI karasal ve uzaysal parçalardan oluşacaktır. Fiber optik iletişim ağları, ülke çapında ve sınır ötesi dünyadaki stratejik yerleri birbirine bağlar. Uzay segmenti uydulara dayalıdır ve AB genelinde ulusal kuantum iletişim ağlarını birbirine bağlamayı ve küresel kapsama sağlamayı amaçlar.

Telekom, EuroQCI’nin kuantum fiziğinden şifreleme yöntemlerini kullanmasının ve güvenli bir Avrupa iletişim ağı için önemli bir dayanak haline gelmesinin beklendiğini açıklıyor. Sistem, gizli bilgileri iletmek isteyen devlet kurumları için önemli hale gelebilir. Ancak altyapı, işletmeler ve vatandaşlar için de işlevler sunmalıdır. Burada Telekom dijital imzaları, kimlik doğrulamayı ve güvenli elektronik oylamayı listeler.

Deutsche Telekom, 27 AB üye ülkesinde EuroQCI projelerinin geliştirilmesinde endüstri ve yetkililer arasındaki işbirliğini izleyecektir. Telekom, kesintisiz birlikte çalışabilirliği sağlayan ortak teknik standartları tanımlamak için bunun yakın koordinasyon içinde yapılması gerektiğini yazıyor.

(başvuru)

Haberin Sonu