ABD’li yatırım gurusu: İnsan ömründe görülebilecek en makûs ekonomik krizi 2-3 yıl ortasında yaşayacağız

semaver

Global Mod
Global Mod
‘Wall Street efsanesi’ olarak bilinen Jim Rogers, gelecek birkaç yıl ortasında karşılaşılacak ekonomik zorlukların muhtemelen kendi ömründe görüp goreceğinin en berbatı olacağını belirtti. Rogers, “Bunlar daha yeterli günlerimiz” sözlerini kullandı.

‘EKONOMİK SIKINTILAR YAŞAYACAĞIZ’

Sputnik’e
konuşan Rogers şunları söylemiş oldu: “Dünya gelecek iki-üç yıl ortasında önemli ekonomik zorluklara hazırlanmalı” ihtarında bulundu. 80 yaşındaki Rogers, ‘bunun muhtemelen kendi ömründe görüp bakılırsaceklerinin en berbatı olacağını’ söylemiş oldu.

Quantum Fonu ve Soros Fon İdaresi’nin kurucu paydaşlığı ve Rogers Memleketler arası Emtia Endeksi’nin (RICI) kuruculuğunun akabinde halihazırda Rogers Holding ve Beeland Interests’in lideri olan Rogers, 2023’le ilgili öngörüleri sorulduğunda, direkt “Endişelenmelisiniz” cevabını verdi.

“İyi bir periyot olacak, bir şey iyimserliğin geri dönmesine niye olacak” diyen Rogers şu biçimde devam etti: “İyimserlikten daha sonra, son derece endişelenmelisiniz zira gelecek iki yahut üç yıl ortasında bir daha ekonomik problemler yaşayacağız ve bunlar muhtemelen ömrüm boyunca görüp nazaranceklerimin en berbatları olacak, zira fazlaca fazla borç var. 2009’dan beri dünya çapında epeyce fazla borç birikti. Yani tekrarki sefere bir problemimiz olduğunda, hayli oldukça berbat olacak. O yüzden endişelenin.”

‘HÜKÜMETLER BİLGİSAYAR PARASI GELİŞTİRİYOR’

Uluslararası Para Fonu (IMF), ekim ayında yayımladığı ekonomik görünüm raporunda, 2021’de yüzde 6 olan global büyümenin 2022’de yüzde 3.2’ye ve 2023’te yüzde 2.7’ye yavaşlayacağı kestirim edildi. Kripto paralarla ilgili kuşkularının devam ettiğini de belirten Rogers, “Çoğunun ortadan kaybolmasını ve sonunda sıfıra inmesini bekliyorum” diyerek şu biçimde devam etti: “İyimserler, kriptonun para olacağını söylüyor. Her yerdeki para bilgisayarda olacak, fakat benim görüşüme bakılırsa bu, devlet parası olacak. Neredeyse tüm hükümetler şu anda kripto yahut bilgisayar parası geliştiriyor.”

“Çoğu hükümetin ‘tamam, bu bizim paramız… artık bilgisayarda lakin oburunun parasını kullanmak istiyorsanız kullanabilirsiniz’ diyeceğini sanmıyorum. Hükümetler bu biçimde düşünmüyor” diyen Rogers, “”Kontrol etmeyi seviyorlar, inhisarı seviyorlar… Daha fazla sorun yaşayacağımızdan ve sonunda ortadan kalkacaklarından şüpheleniyorum” diyekonuştu.

Kriptoların fakat ticari süreç araçları olarak hayatta kalabileceğini öngoren Rogers, şu görüntüyü çizdi: “Buğday alırsam ve buğday epeyce düşerse, en azından yiyebileceğim biraz buğdayım olur. Fakat bu şeyi alırsam ve düşerse, yapabileceğim bir şey yok. Burada oturuyorum ve bakıyorum ve hiç bir şeyim yok.”

Rogers, Aralık 2007’de “Asya pazarı altın çağını yaşayacak” öngörüsünde bulunarak işini ve hayatını Singapur’a taşımıştı. (HABER MERKEZİ)

Okumaya devam et...