Acilden giriş yapan hastadan alınan fiyat ile ilgili kıymetli karar

semaver

Global Mod
Global Mod
Antalya’da, merdivenden düştükten daha sonra gittiği özel hastaneye acilden giriş yapmasına karşın 300 lira fiyat alınan Zeliha Meticeler’in (93) şikayetini pahalandıran Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK), hastadan alınan fiyatın iadesine, hastaneye de bu fiyatın 5 katı fiyatında ceza kesilmesine karar verdi.

Antalya’da yaşayan Zeliha Meticeler, 2020 yılında oturduğu apartmanın idare toplantısına katıldı. Buradan çıktığı sırada ayağı merdivene takılan Meticeler, düşüp başından yaralandı. Meticeler, kızı tarafınca yakında bulunan özel hastaneye gdolayıldü.

Burada birinci tedavisi yapılan Meticeler’e, gerekli süreçlerin akabinde taburcu edileceği söylendi. Süreçleri tamamlamak için bakılırsavlilerin yanına giden bayandan 300 lira ödeme istendi. Meticeler, acilden giriş yaptığını ve toplumsal teminatı olduğunu söyleyerek itiraz etti fakat itiraza karşın ödeme alındı.

Bunun üzerine Meticeler, Tüketiciler Birliği Antalya Şube Lideri olan oğlu Neşet Gündüz’e durumu bildirdi. Gündüz, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkezi’ne (CİMER) durumu yazılı iletti. bir süre daha sonra şikayeti inceleyen SGK’dan gelen yazıda, alınan fiyatın iade edilmesi için ihtarda bulunulduğu ve hastaneye para cezası kesildiği kaydedildi.

Fiyat istenince şaşırdığını belirten Zeliha Meticeler, ”Apartmanın toplantısı vardı. Oradan çıktıktan daha sonra kapının biraz ilerisindeki eğimi goremedim ve takılıp düştüm. Fikir alnım yarıldı. Kızım yanımdaydı çabucak hastaneye götürdü. Orada yapılan tedavilerden bizden muhakkak bir fiyat aldılar. meğer ben emekliyim, benden fiyat talep ettiler. O gün ödemek zorunda kaldık” dedi.

”PARAYI İADE EDEMEYECEKLERİNİ SÖYLEDİLER”

Yapılanın yanlış uygulama olduğunu söyleyen Neşet Gündüz ise ”Annem durumu bana bildirdi. bu biçimde bir durumda fiyat alınmaması gerektiğini, Hasta Hakları ve Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun yönetmeliklerinde bu biçimde bir şey olmadığını söylemiş oldum. Acil gelen hastaların birçoklarının ödemesini devlet yapıyor. Şahsen arayıp durumu hastaneye bildirdiğimde parayı iade edemeyeceklerini söylemiş olduler. Bunun üzerine CİMER’e kişisel müracaatta bulunduk” diye konuştu.

Hasta hakları konusunda tüketicilerin daha şuurlu olması gerektiğini söyleyen Gündüz, ”bir süre daha sonra SGK tarafınca bize bize geri dönüş sağlandı. Hastanenin alınan fiyatı iade edeceği, kuruma da bu meblağın 5 katı ceza kesildiği bildirildi. Hastaneye kesilen para cezası tahsil edildi. Hastaniçin de paramızı istediğimiz vakit alabileceğimiz söylendi” dedi.

Okumaya devam et...