Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanı Derya Yanık’tan doğalgaz yardımı muştusu

semaver

Global Mod
Global Mod
Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanı Derya Yanık, Başşehir Kulisi programında Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sorularını yanıtlıyor.

İşte Bakan Yanık’ın açıklamalarından satır başları:

Doğalgaz ve kömür dayanakları biz ısınma dayanakları başlığında kıymetlendiriyoruz. Kömür yardımlarını uzun müddettir yapıyoruz artık doğalgaz ile ilgili de bir çalışma yaptık. Hem şayet muhtaçlık var ise ya da çabucak hemen doğalgaz ulaşmadıysa kömür yardımı devam ediyor. Biraz çerçeveyi genişleterek doğalgaz takviyesi de vereceğiz. 1,8 milyar lira kömür takviyesi verdik. Doğalgazda 4 milyon haneyi hedefliyoruz, takviyeden yararlanabileceklerini düşünüyoruz. Şubat’ın ikinci yarısında müracaatları alacağız ve Mart ayında dayanakları vereceğiz. Yıllık 450 lira ile 1150 lira içinde yardım yapacağız.

Hangi başlıkta toplumsal yardım yararlanıcısı olacağını belirleyeceğiz vatandaşlarımızın. Şöyle bir algı alıştırma peşindeler, oy peşinde diye ama biz herkese bu takviyesi vereceğiz. Şuanda 48 farklı başlıkta vatandaşlarımıza dayanak sağlıyoruz. Bunların her birinin standartları aşikâr. Bunda fazlaca iddialıyız.

“SOSYAL DEVLETİN GEREĞİNİ YAPIYORUZ”

Yalnızca bu periyotla alakalı değil, biz AK Parti iktidarı olarak toplumsal devletin gereği olan her türlü adımı atıyoruz. Toplumsal devlet olmak yalnızca yoksulluk ve yalnızca ileri derecede ağır yoksulluğun giderilmesi değildir. Toplumsal devlet dezavantajlı kümelerin dezavantajlarını gidermek ve eşit bir düzlem sağlamaktadır.

Engelliler, engelliğin dezavantajı vardır aslına bakarsan, ötürüsıyla biz onun etrafa ahengini sağlaması için muhtaçlık duyduğu dayanağı sağlıyoruz. Şayet bir bakım gerekiyorsa onu destekliyoruz. Engelli vatandaşları öteki vatandaşlarla eşitlemek bizim için kıymetli.

“ANAOKULU TAKVİYESİ MÜRACAATLARI YAKINDA BAŞLIYOR”

Bizim bir daha toplumsal yardım faydalanıcısı bireylerin çocukları için yapılan takviye. Biz muhtaçlık sahibi tüm ailelerin yükünü üstleniriz. Yaklaşık 1 milyon çocuğumuz var. Bunun alt yapısını oluşturduktan daha sonra Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın anaokullarına devam etmek koşuluyla her bir çocuk için ödemekle yükümlü oldukları fiyatları biz ödeyeceğiz. Biz direkt MEB’e ödeyeceğiz. Müracaatları fazlaca yakın vakitte açacağız. Anaokulu süreci küçük yaşlarındaki çocuklar için değerli. Buna erişemeyen çocuklarımıza erişmeyi fazlaca değerli buluyoruz. Ön gördüğümüz sayıya da fazlaca yakın vakitte ulaşacağımızı düşünüyoruz.

450 MİLYON LİRALIK EK KAYNAK

Bizim toplumsal yardım kullanıcısı gruplarımızın kendi ortasında hayli farklı segmentleri var. Bir kısmı ısınma dayanağı, bir kısmı eğitim yardımı üzere. Biz şuanda şunu yapıyoruz. Bilhassa toplumsal yardım yararlanıcısı vatandaşlarımızın hangi alanda gereksinimleri var ise bunları tespit edip, bunların değerlendirilmesini sağlıyoruz.

KAYNAK: HABER7

Okumaya devam et...