‘AK Parti seçmenin balık hafızasına mı güveniyor?’

semaver

Global Mod
Global Mod
Halk Tv müellifi Barış Soydan, önümüzdeki aydan itibaren enflasyonun baz tesiri ile gerileyeceğini ve iktidarın bunu zirve tepe kullanacağını belirtti. Bunun fiyat artışlarını durdurmayacağına dikkat çeken Soydan, muhalefet kendi iktisat siyasetini açıklamazsa “Balık hafızalı seçmenin bir kısmı bundan etkilenecek” diye yazdı.

Barış Soydan’ın “İktidar yıllık enflasyondaki düşüşü zirve tepe kullanacak” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyleki:

“AKP’nin oylarının yüzde 30’dan daha aşağıya inmemesi başka sıkıntı ancak son aylarda yaşanan artış bana kalırsa büyük oranda bir davranış kalıbıyla ilgili: Balık hafızalı olmamız.

Balık hafıza yalnızca bugüne mahsus bir olgu değil. Hatta yalnızca Türkiye’ye mahsus bir olgu da değil. ‘Fıtrat’la mı, eğitim düzeyiyle mi ilgili bilmiyorum lakin seçmen oy tercihini belirlerken ekseriyetle son bir yılı kıymetlendiriyor.

Doların 8-9 liradan birkaç ayda 18 liraya, enflasyonun yüzde 10’lu düzeylerden yüzde 50’nin üzerine çıktığı günlerin anısı belleğimizde yavaş yavaş külleniyor. Dolar aylardır 18 TL civarında yatay seyrediyor. O denli ki, geçtiğimiz günlerde birinci kere kur muhafazalı mevduatta Hazine tarafınca ‘kur getirisi’ ödenmedi. Dolardaki üç aylık artış oranı, bankaların verdiği yüzde 13-15’teki enflasyonun altında kaldı.
Çünkü Türk Lirası’nın kıymeti artık hür piyasada değil Ankara’da belirleniyor. Türkiye müdahaleli kur rejimine geçti. Kura müdahale için yılbaşından bu yana Merkez Bankası rezervlerinden 100 milyar dolardan fazla döviz satıldı. Dolar bütün dünyada kıymet kazanır, Euro, Sterlin, Yen görülmemiş düzeylere gerilerken TL’nin bir müddetdir yatay seyretmesinin sebebi bu.

Yani aslında iktidar eski Rize Milletvekili Şevki Yılmaz’ın bu yılbaşında verdiği öğüde uydu. Yılmaz şöyleki demişti: ‘Seçimlere gelmeden AK Partisi’nin kasanın ağzını açması lazım. Efendim, 700 ton altınımız var, Merkez Bankası’nda şu kadar dolarımız var diyorsunuz. Kime bırakacaksınız? Bu hırsızlara mı?’
Rezerv satışıyla doların denetim edilmesi enflasyondaki ivmenin de azalmasına niye oldu. Enflasyon ortadan kalkmadı, fiyatlar hâlâ artıyor lakin artış suratı yavaşladı.

Kurda sağlanan istikrar sanalmış, rezerv satışları dursa Türk Lirası kim bilir nerelere düşermiş, Merkez Bankası’nın Swap (Para takası) hariç rezervi eksi 58.5 milyar dolara düşmüşmüş, seçimden daha sonra Türkiye’yi bir felaket bekliyormuş… Bunlar ekonomistlerin gündemi. Seçmen dün olduğu üzere bugün de cüzdanının anlık durumuna bakıyor.

Önümüzdeki aydan itibaren yıllık enflasyon baz tesiriyle gerilemeye başlayacak. Aylık enflasyon geçen Aralık’ta yüzde 13.58, Ocak’ta yüzde 11.10 üzere inanılmaz düzeylere fırlamıştı. Yıllık enflasyon geçen yılın birebir ayının verisine bakılırsa hesaplandığı için bu Aralık ve Ocak’ta düşüyormuş üzere gözükecek. Fiyat artışları duracak mı yani? Hayır durmayacak, artırımlar tam gaz devam edecek lakin iktidar yıllık enflasyondaki düşüşü propaganda için zirve tepe kullanacak. Balık hafızalı seçmenin bir kısmı bundan etkilenecek.

Muhalefetin alternatif iktisat programını bir an evvel açıklaması, “Biz daha güzel yönetiriz” argümanını ortaya koyması lazım.

Yoksa atı alan Üsküdar’a bir daha geçebilir.” (YAZININ TAMAMI)

Okumaya devam et...