Amerikan düşü kabusa döndü: Parayı cebe indirdiler

semaver

Global Mod
Global Mod
Amerika’da yaşama hayali kuran binlerce kişi dolandırıcıların ağına düştü. Yaklaşık 2 bin kişi, Greencard ümidiyle Merkezi New York’ta bulunan USAFİS isimli şirkete milyonlarca lira kaptırdı. CİMER, tüketici dernekleri ve toplumsal medyada yapılan binlerce şikâyet olayın ortaya çıkmasına niye oldu. ‘Amerika’da keyifli, huzurlu ve refah ortasında bir yaşam’ vaadiyle vatandaşlara mail ve ileti atan şirket, Amerika hayali kuranlardan kişi başı 3 ila 5 bin dolar fiyat topladı. Lakin verilen vaatler yerine getirilmedi. Bunun üzerine ‘USAFİS mağdurları’ isminde topluluk kuruldu. Mağdurlar mahkemeye başvurdu lakin davalardan çabucak hemen bir sonuç çıkmadı.

KONU MAHKEMEYE TAŞINDI

USAFİS mağdurları sözcüsü Rıfat A., kendisinin de 3 yıldır Amerika’ya gitmek için uğraştığını belirterek “İlk talebim 3 yıl evvel oldu. Bana mail yoluyla ulaştılar. Tüm evrakları tamamlayarak beklemeye başladım. Daima mazeret ürettiler. Eksik evrak var diyerek kesim modül ödeme aldılar. İlk müracaatım üzerinden 6 ay geçti. Greencard talebimin beklemede olduğunu söylemiş olduler. Ben de durumu CİMER’e taşıdım. daha sonrasında tüketici derneklerine şikâyette bulundum. Bir blog açtık ve binlerce kişinin de mağdur olduğunu gördük. Mahkemeye başvuran arkadaşlarımız da oldu. yıllardır Amerika’ya gitmeyi bekleyenler var ortamızda. Hem paramızı hem umutlarımızı kaptırdık” dedi.

Şirketin Türkiye’de merkezi olmadığını belirten Rıfat A. “Mevcut sitelerindeki irtibat numaralarına ulaşamıyoruz. En azından ödediğimiz parayı geri almak istiyoruz. Kişi başı ortalama 3 ila 5 bin dolar ödeme yaptık. 2 bine yakın kişi var, yalnızca bizlerde milyonlarca dolar para toplanmış. Yetkili bakanlık yahut devletin ünitelerinden bahse tahlil bulmalarını talep ediyoruz” diye konuştu.

GENÇLER TUZAĞA DÜŞÜYOR

Greencard başvuru danışmanlığı yapan Serkan Sözel “Normal kaidelerde bu müracaat fiyatsız olarak yapılmaktadır. Lakin İngilizce ve prosedürün uzun olması niçiniyle bu iş bir dala dönüştü. Biroldukca danışmanlık firması kuruldu. Muhakkak fiyatlar karşılığında Greencard başvurusu yapılıyor. Talep son senelerda arttı. Toplumsal medya da burada tesirli oldu. Biroldukca genç Amerika hayali kuruyor. Durum bu biçimde olunca dolandırıcılar türedi. Amerika’da yaşama ve çalışma başvurusu birkaç biçimde oluyor. Yatırım ve evlilik niçiniyle yapabilirsiniz. bu türlü daha kolay çıkıyor. Bir de çekiliş yöntemi var. Gençler yüklü bu yolu deniyor. en çok 6 ay ortasında süreç sonuçlanıyor. 3-4 yıl sürmesi mümkün değil. Bölümde fazlaca dolandırıcı var. Müracaat yapmadan evvel kesinlikle danışmanlık şirketinin internetten araştırın ya da kendiniz ferdî olarak başvurun” sözlerini kullandı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Okumaya devam et...