Android: Google, Temmuz Patchday'inde bazı kritik boşlukları dolduruyor

bencede

New member
Google, Android akıllı telefon ve tabletlerin işletim sistemi için Temmuz Yaması Salı güncellemelerini yayınladı. Şu anda desteklenen tüm Android sürümlerinde, yani 12, 12L, 13 ve 14'te, kısmen yüksek riskli, hatta kısmen kritik olarak sınıflandırılan güvenlik açıkları bulunmaktadır.

Duyuru

Açıklamaya göre Android bileşenlerindeki tüm güvenlik açıkları, saldırganların yerel ayrıcalıklarını yükseltmelerine olanak tanıyor. Güvenlik açıkları sistemin yapısını ve bileşenlerini etkiler. Çerçevede dört güvenlik açığı bulunuyor; bunlardan biri yalnızca Android 12 ve 12L'yi etkiliyor ancak kritik risk olarak sınıflandırılıyor. Geriye kalan boşluklar, dört sistem açığı gibi “yüksek” bir tehdit seviyesine sahiptir. 1 Temmuz 2024 yama düzeyi bu sorunu ele alıyor. Ayrıca Google Play sistem güncellemeleriyle kapatılacak iki güvenlik açığı da bulunuyor.

Daha fazla güvenlik açığı

Üreticilerin 5 Temmuz 2024 yama düzeyine getirdiği cihazlar için çekirdekte yüksek riskli bir güvenlik açığına yönelik güvenlik düzeltmeleri bulunmaktadır. Ayrıca ARM işlemcilerdeki iki yüksek riskli boşluğu, Imagine Technologies'in PowerVR GPU yazılımındaki beş, yaygın olarak kullanılan Mediatek yongalarındaki iki ve Qualcomm bileşenlerindeki diğer dört boşluğu da dolduruyorlar. Ayrıca Qualcomm'un kapalı kaynak yazılımında bir kritik ve dört yüksek riskli güvenlik açığını kapatan güncellemeler de mevcut.

Her zaman olduğu gibi, akıllı telefon sahiplerinin, Android güncellemeleri, kullandıkları cihaz için donanım yazılımı güncellemeleri olarak gerçekleşene kadar sabırlı olmaları gerekir. Google'ın Pixel akıllı telefonları için bile Temmuz güncellemesi, raporlama sırasında hâlâ beklemedeydi. Ancak üreticiden destek almaya devam eden cihazlar için güncellenmiş ürün yazılımı paketleri derhal yayınlanmalıdır.

Haziran ayındaki Yama Günü sırasında Google, desteklenen Android 12, 12L, 13 ve 14 işletim sistemlerindeki çoğu yüksek riskli olarak sınıflandırılan güvenlik açıklarını da düzeltti.

Google'ın yanı sıra diğer üreticiler de düzenli olarak güvenlik yamaları yayınlıyor, ancak genellikle yalnızca birkaç ürün serisi için. Diğer üreticilerin cihazları güncellemeleri çok daha geç alır veya en kötü durumda hiç almaz.

(Bilmiyorum)