Atilla Yeşilada: Sorun siyaset setinde değil Erdoğan’da

semaver

Global Mod
Global Mod
Ekonomist Atilla Yeşilada, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Londra’da yabancı yatırımcılarla yaptığı toplantıarı “Mesele Ekonomi” isimli Youtube kanalında kıymetlendirdi. Yeşilada, Nebati’nin Londra’da yatırımcılara “politika seti”ni anlatmasına ait olarak “Her şeydilk evvel sorun siyaset seti değil. Sorun, Cumhurbaşkanı’nın iradesiyle o siyaset setinin bir gecede baştan aşağı değişebilecek olması. Bu Nebati ve Kavcıoğlu’nun da denetiminde değil. Sıkıntı oradan kaynaklanıyor. Şahsi prestiji sağlamışsanız beşerler size daha fazlaca güveniyorlar… Sizi yönlendiren bu prestiji bozacak hareketler yaptığı sürece gitmemek yarar var” dedi.

“Dövizi baskıladıklarını inkar ederek ellerine ne geçiyor akıl çerçevesine oturtmanın imkanı yok”
Atilla Yeşilada, dolar kurunun hükümet nezdinde baskılanmasına ait ise şunları kaydetti:

“Tutuyor işte. 3,4,5 ay meblağ. Ben biraz daha resmi yapmalarını dilerdim. Hala sav ediyorum yani şu anda Merkez Bankası her sabah bankaların bankaların katılabileceği bir biçimde en düşük fiyatla ya da en yüksek fiyatla 500 milyon dolar ya da euro satsa bu iş epeyce daha legal olurdu. Bunu yapmak hakkı da var. niye yapmıyor hiç bir fikrim yok. Bu da bana garip geliyor. bu biçimde yaptığınızı herkes biliyor. Niçin resmi yollarla yapmıyorsunuz. Resmi yollarla yaptığınızda dövizden TL’ye dönme konusunda tereddüt yaşayan vatandaşı da ikna edersiniz. Merkez Bankası politikayı açıkça destekliyor diye. Şu anda inkar ederek ellerine ne geçiyor akıl çerçevesine oturtmanın imkanı yok. Ben onları söylemiş olduğimde çabucak hemen müdahale başlamamıştı. Bu 20 Aralık’ta dahil. Aralık sonuna kadar fazlaca acayip döviz harcadılar. Cephaneleri baya azaldı. Artık bir de BOTAŞ belası çıktı başlarına. Benim kanaatime nazaran, BOTAŞ fazlaca daha uzun mühlet dövizi Merkez Bankası’ndan almak zorunda olacak. Önemli olan Merkez Bankası’nın dövizleri azalıyor.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Okumaya devam et...