Bakan Alım: Bu ekonomik program başarılı olacak

semaver

Global Mod
Global Mod
Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) kuruluşunun 60’ıncı yıl dönümü niçiniyle aktiflik düzenledi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, programda yaptığı konuşmada, bir patron kuruluşunun 60 yıla adım atmasının harikulâde değerli olduğunu söylemiş oldu.

Türkiye’nin endüstrileşme tarihi göz önünde bulundurulduğunda 60 yılın daha manalı hale geldiğini söz eden Alım, şöyleki konuştu:

“Geçmişte Türkiye’nin her alanda dünya çapında yetişmiş, rekabet edebilecek insan gücü yoktu. Bugün fazlaca şükür Türkiye her alanda, dünyanın her yerinde üretim yapabilecek, her alanda teknolojiye ve bilgiye ulaşabilecek kalitede emeğe sahiptir. Bugün Türkiye’nin gücü budur. Ben bu gücün en değerli ögelerinden bir adedinin de Türkiye’nin sanayicilerinin, üreticilerinin teşebbüsçü gücü olduğunu düşünüyorum. ötürüsıyla TİSK bir patron kuruluşu olmasının yanında, bu üretim gücü, deneyimi ve bilgisini bir ortaya getiren bir örgüttür. Bu bakımdan bu 60 yıllık gayretin içerisinde bulunanları, buna katkı verenlerin hepsini kutluyorum.”

“ÜRETİM GÜCÜMÜZLE, BİLGİMİZLE AYAKTA DURACAĞIZ”

İş erkeklerinın Türkiye’nin ortak geleceğini kendilerine dava edinmesinin epeyce kıymetli olduğunu vurgulayan Alım, şunları söylemiş oldu:

“Çünkü ortak geleceği onlar dava ettikleri vakit, Türkiye’nin çalışanları de aydınları da ortak gelecekte buluşur. esasen o ortak geleceği inşa etmek için gayret verir. Unutmayalım ki üzerinde yaşadığımız Anadolu toprakları, sıkıntı bir coğrafyadır. Yerin altında ismini sayamayacağımız medeniyet vardır. Burada tarihi bir kişiselyet olarak ayak uyduramazsanız gideceğiniz yer orasıdır. Onun için biz Türkler, burada ayakta duracağız. Nasıl duracağız? Üretim gücümüzle duracağız, bilgimizle duracağız lakin her şeydilk evvel bağımsızlığının sembolü devletimizin varlığıyla, bağımsızlığıyla duracağız. Bu bağımsızlık bizim ortak yarınlarımızın da teminatıdır.”

“BU EKONOMİK PROGRAM BAŞARILI OLACAK”

Bakan Alım, Türkiye’nin dünyada yaşanan ekonomik zorluklara karşın salgın sürecinden en kuvvetli çıkan ülkelerinden biri olduğunu belirterek, şu biçimde devam etti:

“Bununla gurur duyuyoruz. Enflasyonla uğraş, iktisadın başka problemleri ve Türkiye’ye yansıması, özellikle güç maliyetlerindeki vahim artışın bize yansımaları. Bunlarla da uğraş eden bir ekonomik programı sürdürmeye çalışıyoruz. Bu ekonomik program başarılı olacak. Türkiye’nin klâsik 10 yılda bir krize girip IMF’nin kapısını çalıp kredi alıp, bir daha sıfırdan başlayıp, onların sınırladığı çerçevelerde yatırım yahut üretim modelleri kurarak büyüdüğü devir kapanmıştır. Türkiye kendi gayelerini kendisi koymuştur. O gayeler doğrultusunda yürüyecektir. Türkiye’nin kaynakları sonludur lakin bu hudutlu kaynaklara karşın Türkiye dünyanın en süratli büyüyen ve büyümeye devam iki, üç ülkesinden biridir. Büyüme gücümüz devam ediyor. Eleştirilecek hususlar var lakin Türkiye’nin ihracata dayalı büyüme modeli içerisindeki üretim gücünün üzerine yansıyan olumsuz etkenleri de tasfiye edecek olan Türkiye’nin üreticileridir, işçileridir, girişimcileridir.”

KAYNAK: AA

Okumaya devam et...