Bakan Alım: EYT’yi aralıkta Meclis’e getireceğiz, staj konusunda da çalışma yaptırıyorum

semaver

Global Mod
Global Mod
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu gündemdeki yerini korurken, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım de yaptığı ziyaretlerde mevzuya ait açıklamalarda bulunuyor. Aydın’da ‘2023’e Yanlışsız Kent Buluşmaları’ programına katılan Alım, enflasyon tahribatını giderecek çalışmalara imza attıklarını söyleyerek, “Şimdi yeni çalışmalarımız var. Onu kamuoyu merak ediyor, bize soruyorlar. Nedir? EYT sorunu var. Onu çözmek için aralık ayında meclise intikal ettireceğiz. Ben 2000 yılında genel müdürdüm, süreksiz çalışanlarımız vardı. Personeller hâlâ süreksiz personeller. Nasıl geçiciyse hiç geçmiyor. Onu çözüyoruz. Onu tarihe karıştırıyoruz.” sözlerini kullandı.

STAJIN EMEKLİLİĞE SAYILMASI

Bakan Vedat Alım, gazetecilerin “staj mühletinin emeklilik kapsamına alınmasına ait çalışma olup olmadığı” istikametindeki sorusuna da şu karşılığı verdi:

“Biliyorsunuz stajda sıhhat sigortası yapılıyor lakin emeklilik sigortası yapılmıyor. Çok eski bir düzenleme. Bu hususun bir daha ele alınması gerekiyor. Ben bu hususta bir çalışma yaptırıyorum. Bunun sonuçları ne olur? Bu EYT kapsamında da bunu pahalandırmak gerekir zira. EYT çalışmamız tamamlandığı vakit o evrakımız bittiği vakit bu soru da aydınlanmış olur. Bu sorunun cevabı da orada vermiş olacağız.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Okumaya devam et...