Bakan Kirişci: 2023, Türkiye’nin dünyaya damgasını vuracağı yıl olacak

semaver

Global Mod
Global Mod
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yeni yıl bildirisinde 2023 yılı ile bir arada yeni bir periyoda girildiğine dikkat çekerek, “‘Türkiye Yüzyılı’na giriyoruz. Ulu Allah’tan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 2’nci yüzyılı olan bu yeni devrin; ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm dünyaya ve milletimize ilan ettiği ‘Türkiye Yüzyılı’ amaçlarımızda, tarım ve ormancılık stratejik değerdedir. Memleketler arası krizler niçiniyle 2022, dünyada birfazlaca ülkenin sağlam besine erişimde kuvvetlikler yaşadığı şiddetli bir yıl oldu. Ülkemiz ise aldığımız önlemler, eli öpülesi çiftçimizin, üreticimizin akıttığı alın ve akıl teri yardımıyla bu yılı rekorlarla tamamladı. Bizler de ülkemizi her alanda olduğu üzere tarımda da daha ileriye götürmek için yeni ve kıymetli adımlar attık. Ziraî hasılamız 2021 yılında 402 milyar TL gerçekleşmiştir, 2022 yılı birinci 3 çeyreğinde 677 milyar TL’dir. bir daha 2022 yılı kasım ayı prestijiyle yılın birinci 11 ayında 26,8 milyar dolarlık tarım ihracatı gerçekleştirdik” tabirlerini kullandı.

‘TÜRKİYE YÜZYILI’NDA DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ’

Bakan Kirişci, yeni yılın barış, huzur ve itimat getirmesini dileyerek, “‘Sen üret yeter’ diyerek tarımı, ‘Türkiye Yüzyılı’nda daha da güçlendireceğiz. ‘Türkiye Yüzyılı’; üretimin, beşeri ve ekonomik kalkınmanın, istikrarın, huzurun, istiklal ve istikbalimizin yüzyılı olacaktır. Tarihi yürüyüşümüzün milletimizin büyük takviyesi ve kararlılığıyla devam edeceğinden hiç kuşkum yoktur. 2023 yılının, her alanda olduğu üzere tarımda da Türkiye’nin gelişmeye ve ilerlemeye devam edeceği, yeni başarılara imza atacağı, dünyaya damgasını vuracağı bir yıl olacağına yürekten inanıyorum. Bu his ve niyetlerle, yurt ortasındaki ve yurt haricindeki tüm vatandaşlarımızın, kalbi Türkiye ile bir arada atan her insanın yeni yıllarını kutluyorum. Yeni yılın ülkemize ve tüm insanlığa, barış, huzur ve itimat getirmesini diliyorum” sözlerini kullandı.

KAYNAK: DHA

Okumaya devam et...