Bakan Kurum deklare etti! Eşsiz bir dönüşüm başlattık

semaver

Global Mod
Global Mod
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, resmî toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ”Afeti yaşayan Malatya’mızda el birliğiyle güç günlerin üstesinden geldik. Yaraları sarmakla kalmadık, eşsiz bir dönüşümü başlattık. Yeni binalar inşa ettik, tek bir afetzede kardeşimizi evsiz bırakmadık. yemin ettik, Kelamımızı tuttuk!” diyerek Malatya’daki sarsıntı daha sonrası dönüşümün anlatıldığı bir görüntü yayımladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 24 Ocak 2020’de meydana gelen Elazığ merkezli zelzeleden etkilenen Malatya’da yaraları sarıyor.

Bakanlık tarafınca zelzelenin çabucak akabinde afet bölgesinde süratli bir biçimde çalışmalara başlandı. Kentte, sarsıntıda hasar nazarann ve yıkılan binaların yerine TOKİ tarafınca mahallî mimariye uygun, etrafa ve iklime hassas inançlı konutlar inşa edildi. Kentte konutların yanı sıra vatandaşların toplumsal muhtaçlıklarının giderilmesine yönelik de çalışmalar yürütüldü.

Yeni konutlarda yaşayan vatandaşlar için okullar, mescitler ve park üzere toplumsal donatı alanları yapıldı. Sarsıntıda büyük hasar bakılırsan Doğanyol ilçesi de adeta bir daha inşa edildi. Sarsıntının çabucak akabinde başlayan çalışmalar ile ilçeye yatay mimariye uygun iki katlı konutlar ve iş yerleri yapıldı.

Bakan Murat Kurum’un, resmî toplumsal medya hesabından paylaştığı görüntüde Malatya’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Malatya Vilayet Müdürü Ali Laloğlu, ”Malatya’da şuan da yaklaşık 8 bin konut üretimi yapıldı. 88 derslikli okulumuz tamamlandı. Malatya halkının hizmetine sunuldu.” tabirlerini kullandı.

Doğanyol ilçe merkezinde sarsıntıdan en çok etkilenen mahallelerin bulunduğunu söyleyen Doğanyol Belediye Lideri Hakan Bay ise, ”Yaklaşık bir buçuk, iki yıl süren bir çalışmanın ardından 317 konut, 1 cami, 56 ticarethaniçin oluşan bir kentsel dönüşüm çalışması yapıldı. Bir ilçe büsbütün yenilendi.” dedi.

”Devletimiz yanımızdaydı, yaralarımız sarıldı. Her imkânı önümüze sundular”

Depremin akabinde kısa mühlet daha sonra afet bölgesinde olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Murat Kurum’a teşekkür eden zelzeleden etkilenen Malatyalı vatandaşlar, ”Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. Murat Kurum Bakanımızdan da Allah razı olsun. O, zelzele vakti buraya kadar geldiler. Proje vardı, projeyi getirmişlerdi. Projeyi gördüğümüz vakit ya diyorduk bu ne? Yani baktığın vakit inanmıyordum. Devletimiz yanımızdaydı, yaralarımız sarıldı. Her imkânı önümüze sundular. Çağırdığımızda yanımızdalardı.” ifadelerini kullandı.

Konutların yanı sıra yapılan toplumsal donatılardan da şad olduklarını söyleyen vatandaşlar, ”Eski binamızla kıyasla şu anki bina daha kaliteli, daha sağlam. örneğin çocuklarım epeyce etkilenmişti. Artık onlar da epey inançta hissediyor. Onlar inançta olduğu için ben de fazlaca inançta hissediyorum. Benim ufak oğlum fazlaca keyifli. Parka gidelim, bir şey yapalım. Evvelden o denli bir şey hiç yoktu. Artık çocuğunu al git, birkaç saat oynat gel. Çok hoş. Elimizi neye sürdük? Devlet bize konut aldı. hiç bir şey yaptık mı? hiç bir şey yapmadık. Artık inançtayız. Her vakit devletimiz yanımızda. Hiç hayal bile edemiyordum.” şeklinde konuştu.

KAYNAK: HABER7

Okumaya devam et...