Bakan Varank’tan ihracatta rekor açıklaması; 235 milyar dolar

semaver

Global Mod
Global Mod
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak ve bakanlığı tarafınca Karaman’a kazandırılan projelerin açılışını yapmak üzere kente gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, MÜSİAD tarafınca bir otelde verilen iftar yemeğine katıldı.

“DÜNYANIN YAŞADIĞI ZORLUKLARI YAKİNEN TAKİP EDİYORUZ”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, burada yaptığı konuşmada, dünyada güç fiyatlarının arttığını belirterek, “Bilhassa bu konular özel bölümü ziyadesiyle zorluyor. Dünyanın şimdi her ülkesinde kamu maliyesi alanında badireler var. Ülkelerin artan borç stokları rekor düzeylere ulaştı. Dünyanın her tarafında adeta bir yangın var. Bakınız IMF daha yeni Dünya Ekonomik Görünüm raporunu yayımladı. Raporda global olarak güzelleşmeye başlayan göstergelerin savaş ile birlikte bir daha bozulduğundan bahsediyor. Memleketler arası Para Fonu bu raporda global büyüme projeksiyonunu aşağı taraflı revize etti. Daha farklı bir şey söyleyeyim aslında tüm ülkeler için büyüme sayılarını aşağı istikametli revize etti. Pekala bizim muhalefet bunlardan hiç bahsediyor mu? Tabi ki hayır. Öteki ülkeleri hiç anmadan yalnızca Türkiye’ye mahsus bir durum varmış üzere konuşuyor. İşte bu yüzden ben buradan muhalefete sesleniyorum; Biraz dürüst olun ya! İşinize gelen kısmı alıp, işinize gelmeyenlerden bahsetmemek hangi vicdana sığıyor. Bu kadar karamsarlık pompalamak arka niyetten diğer bir şey değil. Biz elbette konjonktürün de dertlerin da farkındayız. Ve diyoruz ki bu meşakkatlerin üstesinden gelecek olan da bir daha biziz, bizim vizyonumuz” dedi.

“Türkiye önümüzdeki devirde Avrupa’nın elektrikli araç üretim üslerinden biri olacak”
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ülkemiz şu anda kararlı bir biçimde üretim odaklı büyüme anlayışını takip ediyor diyerek, “Milli Teknoloji Atılımı ışığında yerli ve ulusal üretimi baş tacı ediyor. Savunma sanayindeki başarılarımızı endüstrinin geneline yaymak için var gücümüzle çalışıyoruz. Özellikle katma pahalı, orta yüksek ve yüksek teknolojili üretime yönelik daima yeni atılımlar yapıyoruz. İşte Türkiye’nin arabası TOGG için geri sayım başladı. Gemlik’te yükselen fabrikayla bir arada elektrikli araçlarda öncü ülkelerden olma yolunda ilerliyoruz. Elektrikli araçların birinci öncelikli altyapısı olan şarj istasyonlarına yönelik davetimize çıktık. Müracaatlar devam ediyor. Birinci etapta 300 milyon liralık takviyeyle ülkemizin dört bir tarafında bin 500’den çok yüksek süratli şarj istasyonunun kurulmasını sağlayacağız. Bu noktada amaçlarımız büyük. Türkiye önümüzdeki devirde Avrupa’nın elektrikli araç üretim üslerinden biri olacak. Bunu yapacak altyapıya, insan kaynağına ve deneyime sahibiz. Dünyada sıfırdan kurulup kısa müddette 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan şirketlere startup deniyor. Biz buna bir isim koyduk Turcorn. Bilhassa teknoloji tabanlı işlerde Turcorn’larımızın sayısı giderek artıyor. Bu start-up’lar niçin değerli biliyor musunuz? Zira gelecek burada. Oyun kesiminde, yazılımda, yapay zekada, otonom araçlarda, dronlarda, metaversede. Ulusal teknoloji atağı vizyonu ile bu alanlarda ve öbür biroldukça alanda vaktin ruhuna uygun esnek ve dinamik siyasetler uyguluyoruz. Pekala biz bunları yaparken kelamım ona bu ülkeyi yönetme savı olan muhalefet ne yapıyor biliyor musunuz?

Politika tekliflerini açın bir dinleyin! Milletimiz Doğu’daki, Güneydoğu’daki belediyeleri CHP’ye verirse güneş gücünden elektrik elde edip, çiftçiye parasız vereceklermiş. Niçin yeni belediyeleri kazanmayı bekliyorsunuz? Halep oradaysa, arşın burada! İzmir, Aydın, Adana, Mersin Belediyeleri sizde değil mi? Bu kentler tarım kenti değil mi? Niçin ülkemizin çiftçilerini birbirinden ayırıyorsun? İzmir’deki Aydın’daki çiftçi değil mi? Şayet hakikaten sözünüzde ciddiyseniz haydi yapın. Lakin uygulamaya geçmedilk evvel Konya Karapınar Güneş Gücü Santralini ziyaret edin. Bu işler nasıl yapılıyormuş bir görün. Tabi bu da yetmez. Bir de Konya’daki güneş gücü santraline güneş paneli sağlayan Ankara’daki panel Fabrikasını görün. Görün ki ufkunuz genişlesin” diye konuştu.
Bakan Varank konuşmasına şöyleki devam etti:
“Attığımız adımlar sonucunda güçlenen sanayi altyapımız yaşanan her türlü dış şoka karşın kısa müddette kendini güncelleyerek yoluna devam ediyor. Bakınız ekonomik gidişatın en kıymetli göstergesi olan sanayi üretim endeksi Şubat periyodunda yıllık bazda yüzde 13,3 artış gösterdi.

bir daha birebir devirde işsizlik oranları geçen aya göre 178 bin kişi azalarak yüzde 10,7 olarak gerçekleşti. Son 12 aylık ihracat sayımız 235 milyar doların üzerine çıktı. Gördüğünüz üzere endüstrideki büyüme devam ediyor. Bu durum Türkiye iktisadı için hayli değerli. Zira fakat sanayi büyürse Türkiye kaliteli ve sürdürülebilir bir büyümeyi yakalayabilir. Bu yüzden bizler sizlerin yolunu açabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu noktada MÜSİAD’a ve tüm iş beşerlerine güveniyoruz. Büyük ve kuvvetli Türkiye maksadına lakin sizlerle birlikte ulaşabiliriz. Bu bağlamda ülkemize ve milletimize sağladığınız katkıların katlanarak artmasını diliyorum.”

KAYNAK: İHA

Okumaya devam et...