Bartın’da petrol umudu! Sondaj daveti yaptılar

semaver

Global Mod
Global Mod
Ulus ilçesine bağlı Çerde köyü Gegen Mahallesi’nde 30 yıl evvel yeraltı zenginliklerinin tespit edilmesi emeliyle sondaj gerçekleştirildi. 1993 yılında petrol arama şirketlerinin başlatmış olduğu çalışmayla bölgenin etraf düzenlemesi yapıldı akabinde saha düzenlemesi gerçekleştirildi. Akabinde petrol arama çalışmaları başlatıldı. Köy sakinlerinden Mehmet Ali Gegen de 3 bin 200 metrelik sondajın yapıldığı bölgede 8 ay boyunca çalışmalara katıldı. Çalışmalarda petrolün çıktığını nazarann Gegen, mühendislerin sevinçten ikili hayvan kestiğini anlattı.

Sevinçten sabahlara kadar uyku uyumadıklarını anlatan Gegen, “İki gün daha sonra buraya Alman ve Amerikan mühendisleri geldi. Bunlar kâfi değil deyip kuyuyu kapattılar. Ve daha sonrasında fazla bir çalışma olmadı. Bizim mühendislerimiz fazlaca üzüldü, ağladılar. Ben de devamlı çalıştığım için gerçeği hepsini biliyorum. Ne olduğunu biliyorum. Dışarıdan gelen mühendisler şantiyeyi kapattırdılar. Topladılar gittiler. Buradan petrol çıkarsa epey yararımız olur. Yollarımız düzgün değil. Mahalle olarak bir gelirimiz de yok. Ormancılıkla uğraşıyoruz. Hem yollarımız yapılmış olur. Maden çıkarsa mahalle ve köy olarak seviniriz. Köyümüzde seviniriz. Burada maden kömürü de var. MTA da gelip inceledi. Cumhurbaşkanımızdan epeyce ricamız var. Çok hoş işler yaptı. Allah ondan razı olsun. Her kederimize derman oluyor. Yalnız buradan petrol çıkması için bize yardımcı olsun. Petrol çıkarsa biz de epeyce seviniriz. 2023 yılından daha sonra yapılacak diye söylendiydi 30 yıl evvel. Cumhurbaşkanımız inşallah bunu duyar ve bize yardımcı olur. Filyos’ta gaz çıktı epeyce sevindik. Bizim burada da bu biçimde bir şey çıkarsa hayli mutlu oluruz ve seviniriz. Tek ricamız bu” dedi.

Köy muhtarı Teyfik Kaya 1994 yılında faaliyete geçen kuyunun bir süre daha sonra kapatıldığını hatırlatarak şu biçimde dedi:

“Burası Çerde köyü Gegen Mahallesi petrol arama alanı 1994 yılında faaliyete geçti arama yapıldı. Mehmet Ali Gegen burada çalışmıştır. Bir hafta evvel Türkiye Petrolleri gelmişler bakmışlar. Ben de rahatsızdım haberim olmadı. daha sonra duydum geldiklerini bekliyoruz. Yani bu buraları açılması için bekliyoruz” dedi.

Sorguncuk Mahallesi eski muhtarı Adil Arslan ise, “Buranın altında yatan bir hazine var. 2008’de takriben bir çalışma başlatıldı. 2008’de Türkiye Petrolleri Anonim Şirket buraya petrol arama hedefli geldi. Burada takriben 3 bin 200 metre bir hafriyat yapıldı. Bize söylemiş oldukleri buradan bir gaz var doğalgaz var. Bu da Rusya’ya gidiyor, bunun vakit içinde buranın açılacağını bize söylemiş olduler. Şu anda devletimizden beklediğimiz buraya el atmasını bekliyoruz. O periyot bir sene burada hoş bir çalışma yapıldı. ötürüsıyla burada bir dört köşe bir yer ve vana bıraktılar delik bırakıldı” dedi.

Okumaya devam et...