Bir tez daha çürüdü: Tarımda 7,2 milyar dolar fazla verdik

semaver

Global Mod
Global Mod
Tarım ve Orman Bakanlığı, tarıma ait manipülatif argümanları bilgilerle çürüttü. ‘Türkiye’nin tarım mamüllerinde ithalatçı bir ülke pozisyonuna geldiği’ istikametindeki argümana yanıt veren Bakanlık, son 4 yılda ihracatta yüzde 29,5 artış sağlandığını, bu yılın birinci 9 ayında toplam 21,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini deklare etti.

2021’de de tarımda 7,2 milyar dolar dış ticaret fazlası verilmişti. ‘Üreticiye kâfi takviye verilmediği’ istikametindeki iddiayı da boşa çıkaran Bakanlık, 2002 yılında 1,8 milyar TL olan destekleme bütçesinin, 2022’de 39,7 milyar TL’ye yükseltildiğini belirtti. Sayılar, çiftçiye 2003-2021 devrinde günümüz fiyatlarıyla 464 milyar TL ödeme yapıldığını, 2022’de de kasım ayı prestijiyle 35 milyar TL ödendiğini ortaya koydu.

2022’DE 1,1 MİLYON BESİN DENETİMİ

Tarım ve Orman Bakanlığı, besin kontrolünün önemsenmediğine ait tezler üzerine de “Gıdalar tarladan sofraya her evrede denetleniyor. 2022 yılı Kasım ayı prestijiyle 7.500 denetim vazifelisi tarafınca 1 milyon 100 bin kontrol gerçekleştirildi. Besinlerin uygunluk denetimleri, 41 kamu ve 101 özel besin denetim laboratuvarlarında yapılıyor. 7/24 hizmet veren ‘Alo 174 Besin Hattı’ ile şikâyet ve talepler kıymetlendirilerek cevaplandırılıyor. Bugüne kadar 2,8 milyon müracaat alındı” açıklamasını yaptı.

ARAZİYİ ÖZEL DAL KİRALAR

Tarım Bakanlığı, ‘üretim için Venezuela’dan arazi kiralandığı’ argümanını da şu yanıtı verdi: Bakanlığımızca yurt haricinde arazi kiralanması kelam konusu değildir. Yurt haricinde ziraî yatırım yapmak konusunda karar verici, özel dal olacaktır. Bakanlık olarak misyonumuz, firmalarımızı yatırım yapılabilecek ülkeler hakkında bilgilendirmek ve haklarını koruyacak türel bir yer oluşturmaktır.

KİRİŞCİ: EMELLERİ BİLGİ KİRLİLİĞİ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, kelam konusu argümanların yeterli niyetten uzak ve kamuoyunu yanlış yönlendirme emelli olduğu söylemiş oldu. Kirişci “Bu çeşitten savların hedefi, kamuoyunda bilgi kirliliği oluşturmak, üreticilerimizin motivasyonunu düşürmek ve tüketicilerimizi temelsiz bilgilerle huzursuz etmektir” dedi.

KAYNAK: TÜRKİYE

Okumaya devam et...