‘Borsa’ya yatırım yaparken hangi ülkede yaşadığınızı unutmayın’

semaver

Global Mod
Global Mod
Dövizin uzun müddettir sabit kalması, yatırımcıları başka tasarruf arayışlarına yöneltti. Ekonomistler, bu süreçte Borsa’nın iktisat idaresi tarafınca bilhassa öne çıkarıldığına dikkat çekerek tasarruf sahiplerini uyarıyorlar.

Halk TV muharriri Barış Soydan da rüzgârın bir anda değişebileceğini belirtti, ‘Paranızı muhafazaya çalışırken hangi ülkede yaşadığınızı unutmayın’ diye yazdı:

“Geldik en kıymetli soruya: Pekala borsa bu yıl nasıl bu kadar fazlaca yükseldi? ‘Çünkü şirketlerin ciroları, kârları arttı’ denebilir. Yüzde 180’lik yükselişin tek niçini bu mu? Şirketlerin ciroları, kârları geçtiğimiz senelerda da artmamış mıydı? Borsa niye bu biçimde bu kadar yükselmemişti?

Bir diğer açıklama, dolar bazında Borsa İstanbul’un hayli ucuz kalmış olması. BİST 100 Endeksi dolara bölünerek, borsanın dolar cinsinden bedeli bulunuyor. Sene başında BİST 100 dolar bazında 1.40 düzeyindeydi. Geçtiğimiz devirlerde bunun 2-3 katını gördüğü olmuştu…

Evet ancak borsanın epeyce ucuz kaldığı öteki periyotlar de var. niye o devirlerde değil de artık rekor kırdı?

Vatandaşı seçim öncesinde dövizden uzak tutmaya yönelik şuurlu bir stratejinin yürürlükte olduğu savını ben de duydum. Komplo teorilerinden hoşlanmam. Fakat kuşkucu biriyim. Bu iddiayı Ankara’daki kaynaklarıma sordum.

Ankara’da da konuşulduğu karşılığını aldım. Bu kıymetli, zira onların kaynağı piyasa değil, bir daha iktisat idaresinde bakılırsav yapmış diğer isimler.

Eğer yükseliş piyasanın kendi dinamikleri ortasında gerçekleşmiyorsa ya da kendi dinamikleri ortasında gerçekleşebilecek boyutları aştıysa deneyimli yatırımcılar seçime hissede/pozisyonda girmek istemeyeceği için rüzgâr bir anda değişebilir.

Paranızı müdafaaya çalışırken hangi ülkede yaşadığınızı unutmayın.”

Okumaya devam et...