Crowdstrike Glitch: Eski işletim sistemlerini kullananlar için iyi.

bencede

New member
Dünya çapındaki bankaların, havayollarının, yayınevlerinin ve benzerlerinin BT sistemleri hatalı CrowdStrike güncellemesi nedeniyle çökerken, bu kez normalde güvenlik olaylarının kurbanı olacak ve eleştirilebilecek kişiler, yani eski işletim sistemleri kullanıcıları kurtuldu. Örneğin Korsan Partisi bunu bildirdi. Bunun nedeni, Saarland hükümetinin bilgisayarlarındaki eski Microsoft ürünlerinin uzun süredir güncelleme almamasıdır.

Duyuru

ABD'li havayolu Southwest Airlines da CNN'e yaptığı açıklamada kesintilerden etkilenmediğini söyledi. Amerikan dijital dergisi Digital Trends'e göre havayolu, 32 yıllık işletim sisteminin (Windows 3.1 ve Windows 95) kullanılması sayesinde kendini kurtarmayı başardı. Küresel BT kaosunun kazananı Rusya oldu ve BT dergisi Golem'e göre güncellemedeki teknik sorundan hiç de etkilenmedi. Ukrayna'daki savaşın başlangıcından bu yana Batı'nın yaptırımları nedeniyle, Crowdstrike da dahil olmak üzere pek çok ABD şirketi artık Rusya'ya ürün teslim etmiyor.

Ancak bu örnekler sınıf modeli olarak kullanılmamalıdır. Yazılım şirketlerinin güncelleme uygulamaları artık teste tabi tutulacak.

(Sen)