Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan maaşlara yeni artırım müjdesi!

semaver

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV yayınında iktisat gündemine ait kıymetli açıklamalar yaptı. Erdoğan şu sözleri kullandı:

ELEKTRİKTE KADEMELİ FATURA PERİYODU

Salgın şartları niçiniyle alınmış bir önlem. Dünyada yaşanan artışlar kararı güç maliyetlerinde büyük artışlar meydana geldi. Elektrik üretiminin ana hammaddelerinden olan kömürde 5 kat, doğal gaz meblağlarında 10 kat artışlar kelam konusu.

2021’de vatandaşların elektrik faturalarında yüzde 50, doğal gazda yüzde 75 sübvansiyona gidilmiştir. 2022’de de emsal sübvansiyonlar devam edecek.

“ÇOK OPTİMİST BAKIYORUZ”

Yüksek faiz ortamının orta-uzun vadede kırılganlık oluşturduğu aşikar. Biz işte bu sebeple düşük faiz ortamında kaynaklarımızı üretim, istihdam, ihracat ve büyüme olarak kullanmak istiyoruz. Önümüzdeki periyoda hayli optimist bakıyoruz. Son periyotta döviz kurundaki istikrarlı seyir bu bakışımızı destekliyor. Kamusal kaynakları ve banka kredilerini aktif ve verimli biçimde üretimin arttırılması için kullanarak bu çabamızda başarılı olacağımıza inanıyorum. Bu modelle bir arada ekonomimiz spekülatif ve manipülatif müdahalelerden daha az etkilenecektir.

VATANDAŞA DAVET: KAMU BANKALARINA GİDİN

Bu makas özel bankaların bu hususta hâlâ sömürü çarkını devam ettirme uğraşının olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarıma diyorum ki kamu bankalarına gidin ve bu biçimde bir sömürü çarkı içerisine girmeyin. Kamu bankaları vatandaşını katiyetle yüksek faizle sömürme üzere bir uğraşa giremez. Biz bu ülkede tüketim iktisadına takviye vereceksek sömürü yoluyla değil, vatandaş temin ettiği kredisini gelsin sizinle de kullansın. Lakin siz bu biçimde yaparsanız gideceği yer uygun krediyi veren kamu bankasıdır. Faizden medet umulmasını muhakkak yanlışsız bulmuyoruz.

ENFLASYON NE VAKİT DÜŞECEK?

Salgın tedbirlerinin gevşemesiyle global güç ve emtia meblağlarında artış yaşandı. Global tedarik zincirlerindeki bozulmalar ortada. Bütün bunlarla birlikte girdi maliyetlerinde bir daha değerli artışlar oldu. Bu durum tüm dünyada enflasyonist baskıları artırdı.

Bugün iktisatta dünyanın en büyüğü ABD enflasyonla çabayı başaramıyorsa, kendi ülkemizdeki kurallara da buna bakılırsa bakmamız lazım. Enflasyonla çaba önceliğimizdir. Enflasyonun olumsuz tesirlerini vatandaşlarımıza taban seviyede yansıtması için gerekli adımlar atılıyor.

(Kur muhafazalı mevduat hesabı)
Türk lirasına itimadı artırmak için uygulamaya alındı. Vatandaşlarımızın kur muhafazalı mevduat hesabına ilgisi mükemmel. 203 milyar lirayı aşmış durumda.

KDV İNDİRİMİ TALEBİ

İktisat programımızda KDV’de adaleti sağlama tarafında çalışmalar yapma sonucu almıştık. KDV konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığımız çalışmalarını yürütüyor. KDV oranlarının sadeleştirilmesi, uygulamada kolaylık sağlayacak konularda Gelir Yönetimi Başkanlığımız beklentileri ve tahlil tekliflerini alıyor.

PERSONELLERE ARTIRIM MUŞTUSU

Burada bir müjde de vereyim. Çalışanlarımızın toplu kontratta aldıkları artırımın üzerine ortaya çıkan enflasyon farkı esasen eklenecektir. Memur mukavelesinde yaptığımız üzere yüzde 2.5’luk bir artış daha ek ediyoruz.

Okumaya devam et...