Durmuş: 500 liralık banknotun vakti geldi

semaver

New member
Merkez Bankası eski Lideri ve YETERLİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz, 200 TL ile 100 TL’lik banknotların toplam emisyon hacmi ortasındaki hissesinin yüzde 88’e ulaştığını belirterek, bu durumun 500 TL’lik banknotun vaktinin geldiğini gösterdiğini, lakin iktidarın seçim öncesi oy kaybetmemek için bir üst kupürlü banknota sıcak bakmayabileceğini söylemiş oldu.

Yılmaz, 500 TL’lik banknot basımı geciktikçe para basma maliyetinin artacağı ikazında bulunurken, “Aklı başında kurum tedbiri alır, banknotu basar” dedi. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in sorularını yanıtlayan Yılmaz “Bu işin matematiksel bir formülü olmamakla birlikte, şayet en büyük kupür bedel olarak toplam emisyon hacminin yüzde 50’sine yaklaşmışsa çoklukla üst kupür basılır. 200 TL’lik kupür martta toplam emisyonun yüzde 42’sini aşıyordu, şu günlerde yüzde 46’nın üzerinde. 100 TL’lik ikinci büyük kupürü de eklediğinizde oran yüzde 88’i aşıyor. 5 liralık kupürün hissesi yüzde 5’lere indi. Enflasyon bu türlü devam ederse üst kupür kaçınılmaz olacak” varsayımında bulundu.

‘AK PARTİ’DE HERKES İKTİSAT TARTIŞMASINA GİRMESİN UYARISI’Haberde görüşlerine yer verilen bir kaynak ise iktisat idaresi içerisinde yeni kupürlü paranın hiç gündeme gelmediğini belirterek, “Her kademeden partili iktisat tartışmalarına girmemeleri konusunda daima uyarılıyor. 500 TL’yi basmak demek enflasyonu kabul etmek, ‘başarısız oldum, ekonomiyi yönetemedim’ demek olur. Seçim öncesi bu biçimde bir yanılgı herbiçimde yapılmayacaktır” dedi.

Durmuş Yılmaz ise enflasyonun bu haliyle devam etmesi halinde para basma maliyetinin olağanüstü seviyelerde artarak üst kupürü zorlayacağını tabir etti. Yılmaz “TL’ye geçtiğimizde bir banknotu basmanın maliyeti 17-19 kuruştu. Artık 5 lira karşılamıyor, tahminen 10 lirayı buluyor. Fakat para basmak başarısızlık demektir. ‘500 lirayı basmak siyaseten negatif algı yaratır, oy kaybettirir’ denilerek iş geciktirilirse maliyet hayli daha ağır olur” diye konuştu.

Okumaya devam et...
 
Üst