Elektrik artırımı ziyan ettirdi, 600 dokuma tezgahı şalter kapattı

semaver

Global Mod
Global Mod
Yüksek elektrik artırımları, üretimi de vurdu. Denizli’nin Babadağ ilçesi ve köylerinde şalterler, yüksek elektrik artırımı daha sonrası kapandı. 6 bin 500 kişilik ilçede küçük üreticiler işyerlerini kapattı, çalışanları konuta yolladı, onun yerine kahvede vakit geçirmeye başladılar.

İlçede tüccarın sağladığı ipliklerle fason bez üretimi yapan dokumacılar, atkı başına 51 kuruş olan fiyatın 65 kuruşa çıkarıldığını ama ortadaki farkın elektrik faturasının lakin yüzde 20’sini karşılayabildiğini söylemiş oldu. Sözcü’den Selami Aydın’ın haberine nazaran ziyan ettiklerini söyleyen dokumacılar, tüccarlardan fiyat artırımı istedi ancak yeni fiyat alamadı. Enflasyon niçiniyle de makine ekipmanları, yağ ve öteki sarfiyatlar arttı.

GEÇEN YIL OCAKTA 2500 LİRA OLAN FATURA 12-13 BİNE ÇIKTI

600 tezgahın kapandığı Mollaahmetler köyünden dokumacı Mehmet Kılıç, kendilerini ziyaret eden ÂLÂ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’e, elektrik faturalarındaki artışı şu biçimde anlattı:

Geçen yıl ocak ayında 2 bin 500 lira elektrik faturası ödedim. Kasım ayında fatura 5 bin lira geldi. Artık çalıştırsam 12-13 bin lira gelecek. 7 tezgahtan bir ay boyunca 20 bin lira ciro yapıyorum. Yarısından fazlası elektriğe gidecek. Üç çalışanım var. Ne Bağ-Kur’umu ne de sigortamı ödeyebiliyorum. Elimizden ekmeğimizi aldılar. bu biçimde şey olmaz, yüzde 127 artırım nedir?”

KREDİLERİ ÖDEYEMİYORUZ

Dokumacı Melek Kavlak ise yüksek elektrik faturaları niçiniyle tezgahları kapatmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Bir buçuk ay evvel makinelerimizi kapatmak zorunda kaldık. Çalıştırırsak elektrik faturasını ödeyemiyoruz. Kredi çektik ödeyemiyoruz. Atölye yaptık borcumuzu ödeyemiyoruz. Bakalım sonu nereye kadar gidecek” dedi.

BİR AY ÇALIŞSAM 50-60 BİN LİRA ZİYAN EDİYORUM

Dokumacı Seyhan Pazarcı ise “10 kişi çalıştırıyorduk, konutlarına gönderdik. Dayanma talihimiz yok ancak açma talihimiz hiç yok. Bir ay çalışırsam 50-60 bin lira ziyan ediyorum” diyerek, içine düşürüldükleri açmazı anlattı.

Okumaya devam et...