Elektrikte kademe değişikliği: Sıkıntı kademe değil, zam!

semaver

Global Mod
Global Mod
ANKARA– Yeni yılla bir arada fiyat artışı ve kademeli tarifeyle ikiye katlanan elektrik faturalarına itirazın akabinde iktidar yeni bir adım attı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektrik faturalarında düşük tarifeden yüksek tarifeye geçiş için tüketim limitinin günlük 5 kWh’den 7 kWh’ye, aylık 150 kWh’den ise 210 kWh’ye çıkarılacağını deklare etti.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İdare Heyeti Üyesi Mehmet Özdağ’a nazaran yeni adıma “olumlu” demek güç. Kademelendirme sisteminin ne hedefle uygulandığının açıklanması gerektiğini belirten Özdağ, asıl sorunun artırımlardan kaynaklandığını belirterek, “Bir şeye artırım dediğin vakit bunun iktisat bilimiyle izah edilmesi lazım. Ortada bu biçimde bir bilgi yok. bu biçimde bir şey olmayınca da bunun ismi direkt soygun” dedi.

210 KWH ELEKTRİĞE ARTIRIMDAN EVVEL 193 TL ÖDENİYORDU, ARTIK BİREBİR MEBLAĞ 288 TL

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kademeli fiyat tarifesiyle hanelerde 150 kWh’ye kadar olan tüketimlerin kilovatsaat başına vergiler dâhil 1,37 TL’den faturalandırılacağını, bunun üstündeki her kilovatsaat tüketim için uygulanacak ünite fiyatın 2,06 TL olacağını 1 Ocak’ta duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü açıklamasıyla bu tablo değişti. Yeni açıklanan tarifeye bakılırsa elektrik tüketimi aylık 210 kWh’ye kadar kWh başına 1,37 TL, üzerinde ise 2,06 TL üzerinden hesaplanacak.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İdare Heyeti Üyesi Mehmet Özdağ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deklare ettiğı kademe fiyatının değiştirilmesi sonucunı Gazete Duvar’a kıymetlendirdi. “Kademe tutarının” değil “elektriğe fahiş zammın” tartışılması gerektiğini belirten Özdağ’a göre asıl sorun elektrikteki fahiş fiyat artışı. Ticarethanelerdeki elektriğin yüzde 125, endüstride yüzde 129, tarımda elektriğin yüzde 195 zamlandığını hatırlatan Özdağ, yeni kademe sonucu ile sevinilecek bir tablonun olmadığı görüşünde.

Elektriğe artırım gelmedilk evvel yeni hudut olarak belirlenen 210 kWh tüketim için, TRT ve güç fonu dahil ödenen faturanın 193 TL olduğunu, bugün ise 210 kWh kullanımlı bir faturanın 288 TL’ye denk geldiğini belirten Özdağ, “Biz 95 lira fazla ödüyoruz. Bu parayı cebimizden çekiyorlar. Artık teşekkür mü edelim? Bizim itirazımız artırıma, bu soyguna. Buna artırım denir mi? Yüzde 125 artan bir şeye artırım denmez. Bir şeye artırım dediğin vakit bunun iktisat bilimiyle izah edilmesi lazım. Ortada bu biçimde bir bilgi yok. bu biçimde bir şey olmayınca da bunun ismi direkt soygun. Elektrik artırımları, elektrik fiyatları üzerinden hepimizin soyulması. Endüstricinin, çiftçinin, esnafın, senin, benim, hepimizin soyulması” diye konuştu.

‘SOKAĞIN REAKSİYONU KARŞISINDA GERİ ADIM’

Elektrikte kademe fiyatının değiştirilmesi sonucunı, “Sokağın reaksiyonu karşısında geri adım” olarak nitelendiren Özdağ’a nazaran asıl tartışılması gereken artırımlar. Kentlerde, apartmanlarda yaşayan insanların aydınlatma ve merkezi ısınmada ortak elektrik kullandığını ve tek bir sayaçtan faturalandırmanın yapıldığını hatırlatan Özdağ, “Apartmanlarımıza bu 210 kWh’lik kademenin bir hayrı olmayacak. Sonuçta esnafın, ticarethanenin elektriği bir daha yüzde 125 artırımlı. O esnaf buzdolabı çalıştıramayacak. Çalıştırırsa onun masrafını benden yani tüketiciden alacak. Endüstrinin elektriği bir daha yüzde 129 artırımlı. Kademenin 210 kWh’e çıkması tek başına bir şey söz etmiyor. Kıymetli olan bu artırımların geri çekilmesi. Problem kademe değil, problem artırımın kendisi” tabirlerini kullandı.

‘KADEMELENDİRME HANEDE YAŞAYAN İNSAN SAYISI VE GELİR DURUMU ÜZERE KRİTERLERLE OLUR’

EMO İdare Konseyi Üyesi Özdağ’a bakılırsa kademeli tarifenin yararlı olması için kademeyi neye bakılırsa belirlendiğinin büyük bir kıymeti var. Hanede yaşayan insan sayısı, gelir durumu üzere kriterlere bakmadan elektriğe kademe getirmenin gerçek olmadığını belirten Özdağ, kademeli tüketime karşı olmadığını ama mevcut haliyle desteklemediğini söz etti. Siyaset belirleyicilerin kademeli tarifenin gayesinin ne olduğunu izah etmesi gerektiğini belirten Özdağ, kademenin ikiye bölünmesinin yanlışsız olmadığını, 100 kWh, 150 kWh, 250 kWh üzere bölümlenebileceğini belirterek şunları kaydetti:
“Birden çok kademelendirme yapmanın aslı hanede yaşayan insan sayısı, o hanenin gelir durumu üzere kriterlerle olur. Bütün bu kriterler, istatistikler devletin elinde var. Öte yandan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı 2019’dan bu yana elektrik tüketim dayanağı veriyor ve bu dört kademeli oluyor. Bakanlık iki kişilik hanelere 75 kWh, 3 kişilik hanelere 100 kWh, 4 kişilik hanelere 125 kWh, 5 ve üzeri kişilik ailelere ise 150 kWh elektrik tüketim takviyesi veriyor. Cumhurbaşkanı da elektrik tüketim dayanağı alan hane sayısını 2 milyon 100 bin hane diye geçen hafta deklare etti. Demek ki bakanlık bunu kategorize edebilmiş. Kademeli tarife de tek olması yerine 100 kWh’dan başlayıp 250 kWh’ya kadar gruplanabilir. Birebir kriterlere uyulabilir. Bunlar yapılmamışken açıklanan bu kademe sonucuna olumlu bir şey diyemeyiz.”

‘TÜKETİCİ DERNEKLERİ DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR’

Tüketici Hakları Derneği Genel Lideri Turhan Çakar’a nazaran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deklare ettiğı yeni kademeli tarife “iyi niyetli” bir teşebbüs ama tahlil değil. Elektriğin Cumhuriyet tarihinin en yüksek fiyatta olduğunu belirten Turan, “Elektriğe gelen artırım iğniçin ipliğe her şeyi etkiliyor. Bu tüm tüketicileri, üreticileri olumsuz istikamette etkileyecek. Bu meblağların son yansıması tüketicilere olacak. Şu anda halkın büyük bir çoğunluğu perişanlığı yaşıyor. İnsanların satın alma gücü son derece düştü. Cumhuriyet tarihinde insanların satın alma gücünün en çok düştüğü, yoksulluğun, açlığın yaşandığı bir periyodundan geçiyoruz. O niçinle bu elektrik artırımları iptal edilmeli” diye konuştu.
Türkiye’nin elektrik üretiminde dışa bağımlı olmak yerine güneş ve rüzgâr üzere güç sistemlerine yönelmesi gerektiğini belirten Turan’a nazaran, yoksulluk hududunun altında geliri olan hanelere aylık 230 kWh meblağında elektriğin fiyatsız verilmesi gerekiyor. Elektrik üretim, tüketim ve dağıtım siyasetlerinin tüketicilerin lehine çevrilmesi gerektiğini belirten Turan, tüketici örgütleri olarak dava hazırlığı ortasında olduklarını söz ederek, “Dava dilekçelerimiz hazırlandı. Bu artırımlara ve kademeli tüketim sistemine karşı dava açacağız” dedi.

Okumaya devam et...