Erdoğan duyurmuştu! Yeni istihdam programının bilgileri muhakkak oldu

semaver

Global Mod
Global Mod
Dün yapılan Kabine Toplantısı daha sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayata geçirilecek yeni istihdam programını paylaştı.

Ek istihdama 3 aydan 6 aya kadar prim takviyesi sağlayacaklarını vurgulayan Erdoğan, programla ilgili şu ayrıntıları verdi:

“İş gücü istatistikleri şubat ayında da 30 milyonun üzerinde seyreden istihdamın artmaya işsizliğin azalmaya devam ettiğine işaretidir. Artık istihdam ile ilgili yeni bir projeyi daha hayata geçirmeye başladık. İş başı eğitim programı kapsamında mevcut çalışanlarının üzerine ek istihdam taahhüt eden firmaların işe alacakları her personelin 3 yahut 6 ay boyunca tüm fiyatları ile toplumsal takviye primlerini Çalışma Bakanlığımız karşılayacak. bu biçimdece bu kapsamda işe giren her bireye bir yahut iki yıllık istihdam garantisi oluşturmuş olacağız. İş verenlerimizi istihdam garantili yeni iş başı eğitim programımızdan istifade etmeye çağırıyorum.”

EK İSTİHDAM PROGRAMININ AYRINTILARI

TRT Haber’in haberine bakılırsa, Erdoğan’ın deklare ettiğı istihdam programının bilgileri da muhakkak oldu.

İş başı eğitim programına katılacak personeller için müracaat koşulları:

İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, iş verenin birinci yahut ikinci derece hısmı olmamak, başvurulacak iş yerinde müracaat tarihinden bir yıl evvel sigortalı olmamak.

Emekçiler, müracaatlarını Çalışma ve İş Kurumu vilayet müdürlükleri, hizmet merkezleri ve İŞKUR e-Şube’den yapabilecek.

Müracaat yapacak iş verenlerde de şu kurallar aranacak:

En az 5 sigortalı çalışanı olmak, İŞKUR’a kayıtlı olmak.

PROGRAM NASIL UYGULANACAK?

-Çalıştırılan sigortalı sayısının yüzde 30’una kadar iştirakçi talep edilebilecek,

-Program mühleti bilişim ve imalat kesimlerindeki iş yerleri için en çok 6 ay uygulanacak, öteki kesimler için en çok 3 ay verilecek,

-İşveren program mühletinin en az 3 katı kadar müddetle istihdamı taahhüt edecek.

KAYNAK: TRT HABER

Okumaya devam et...