EYT’den daha sonra yeni adım: 2000-2008 ortası işe girenler için kademeli emeklilik geliyor

semaver

Global Mod
Global Mod
Seçimler yaklaşırken kesenin ağzını açan iktidar EYT düzenlemesini Meclis’e getirmeye hazırlanıyor. Lakin bir gün ile EYT’yi kaçıran ya da birinci işe giriş tarihi 2000 daha sonrası olanlar da kendilerinin haksızlığa uğradığını belirterek toplumsal medyada örgütleniyor. Habertürk muharriri Bülent Aydemir, bu durumu AK Partili yetkililerle konuştuğunu ve bu durumdaki bireylere kademeli emeklilik öngoren bir düzenleme için çalışma başlatıldığını aktardı.

Bülent Aydemir’in yazısından bir kısım şöyleki:

EYT düzenlemesinden birinci etapta 2 milyon 250 bin kişi yararlanacak. SGK üzerinde büyük yük oluşturacak bu düzenlemeyle bir arada hayal kırıklığı yaşayan vatandaşlarımız da oldu. Bir gün ile EYT’yi kaçıran ya da birinci işe giriş tarihi 2000 daha sonrası olan vatandaşlar da kendileriyle ilgili düzenleme yapılmasını talep ediyor. Onların beklentisi EYT’liler üzere yaş kuralı olmadan prim ve hizmet yılı kaidesini doldurmak şartı ile emekli olmak değil. Kademeli emeklilik istiyorlar.

Bu mevzuyu araştırdım; yetkililere ve ilgililere sordum. Bu durumdaki vatandaşların haklı olduklarını ve bu mevzuda da bir ön çalışma başlattıklarını belirtiyorlar. EYT kapsamında olur mu ya da seçim öncesine yetişir mi bilemiyorum lakin 2000 daha sonrası mağdurlarla ilgili bir kademeli emeklilik çalışması da başlatılmış. Özü itibariyle 2000-2008 içinde sigortalı olarak birinci kere işe girenlere kademeli emeklilik, daha açık sözle emeklilik yaşını bir iki yıl geri getirecek bir çalışma bu… Buradan duyurmuş olayım… Daha EYT hayata geçmeden, bu da nereden çıktı? diyebilirsiniz. Bugün olmasa bile seçim daha sonrası kaçınılmaz biçimde gündeme geleceğini düşünüyorum. Zira genel seçimden 10 ay daha sonra bu defa belediye seçimleri var…

2000 daha sonrası SGK mağdurları diye bir küme var. Toplumsal medyada örgütlenmişler. 100 bine yakın üyeleri var ve sayıları her geçen gün artıyor. Emeklilikte Adalet Platformu ismini vermişler kümelerine; EYT üzere dernek olma yolunda ilerliyorlar. Savundukları şu: “Herkes için eşit kurallarda ister yaş, ister prim şartı olsun, adil bir emeklilik sistemi bu ülkenin birinci öncelikli gündemidir.”

Başta Cumhurbaşkanlığı CİMER olmak üzere, ilgili makamlara yazdıkları dilekçe ve mektuplarda, “8 Eylül 1999 öncesi işe giriş tarihindeki çalışanlar ile 9 Eylül 1999 daha sonrası birinci işe giriş tarihindeki çalışanları içinde emeklilik koşullarında büyük haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Bu niçinle, Anayasa’nın 10. unsurundaki adalet eşitliği çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak 8 Eylül 1999 öncesi SGK hakları her neyse, 9 Eylül 1999 daha sonrası da tıpkı hakların her vatandaşa uygulanması gerekir. Bu eşitsizlik ve adaletsizliğin toplumdaki negatif tesiri milyonları etkilemiş; hak kayıpları ve mağduriyetler ortaya çıkmıştır. İsteğimiz; eşit ve adil bir SGK düzenlemesidir. Toplumun her kısmını memnun edecek bir sonuç bekliyoruz” diyorlar.

YAZININ TAMAMI

Okumaya devam et...