Gaziantep, Kilis ve Adıyaman’daki toplumsal girişimciliğe dayanak

semaver

Global Mod
Global Mod
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve Dünya Bankasının yürüttüğü, Avrupa Birliği FRIT II Mali Yardım Fonu’nun finanse ettiği Toplumsal Girişimcilik, Güçlendirme ve Ahenk Projesi (SEECO) kapsamında Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’teki toplumsal teşebbüslere 9,8 milyon avroluk dayanak verilecek.

Panorama 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi’nde düzenlenen projenin tanıtım programına 3 vilayetten çok sayıda teşebbüsçü ve kurum yetkilisi katıldı.

Programda iştirakçilere, takviyelerin verileceği alanlar, proje şartları anlatıldı.İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, gazetecilere, kelam konusu vilayetlerdeki girişimcilik ekosistemine dayanak sağlamak maksadıyla teşebbüslerde bulunduklarını söylemiş oldu.

Eğitim, uzman dayanağı üzere birfazlaca alanda girişimcilere yardımda bulduklarını söz eden Akyılmaz, “Fon takviyeleriyle girişimcilerimizi buluşturuyoruz. Bölgemizde bir girişimcilik kültürü oluşmaya başladı. Son devirlerde düzenlediğimizi girişimci-yatırımcı buluşmalarıyla girişimcilerimiz yatırımlarını almaya başladılar.” dedi.

Akyılmaz, bölge girişimciliğine katkı sağlayacak projeyi imzaladıklarını ve girişimcilere tanıttıklarını lisana getirdi.

“SEECO projesinin uygulama devrine geçildi. Projeyi 2025 yılında tamamlamayı düşünüyoruz ve Adıyaman, Kilis ve Gaziantep vilayetlerimizde yapılacak. Gaye kitlemiz içinde evvela bayan ve 30 yaş altındaki gençler yer almaktadır. Projenin 3’te 1’ini bölgemizde yapılacak çalışmalarda kullanılacaktır. Yapacağımız çalışmalarla girişimcilik ekosistemine katkı sağlayacak kurumlarımızın kurumsal kapasitelerini artıracağız. Bölgemizde toplumsal girişimcilerin yetişilebilmesi, projelerin hayata geçirilebilmesi, girişimcilerin mamüllerine ticari boyuta taşıyabilmesi için kuluçka, teşebbüs merkezleri inşa edeceğiz. Bunlarla bir arada mevcut girişimcilerimizin teşebbüs fonlarına sahip olmaları için çalışmalar yapacağız.”

Okumaya devam et...