Gebze’den İngiltere’ye İHA satışı!

semaver

New member
Gebze Teknik Üniversitesi Dronepark’te hizmet veren firma, kendi bünyesinde ürettiği taban 15 kilo yük kapasitesi bulunan ve 130 kilometre menzilde uçuş gerçekleştirebilen İHA’yı İngiltere’ye ihraç etti. Yerli ve ulusal yazılıma sahip İHA, İngiltere’de satın alınan firma tarafınca ilaçların ve sıhhat kurumlarının gereksinimi olan mamüllerin taşınması emeliyle kullanılacak. Kargo ve lojistik nakliyeciliği alanında her türlü muhtaçlığa cevap verebilecek nitelikte olan İHA’nın ilerleyen süreçte İngiltere’de etkin olarak kullanılması planlanıyor.

İhracatın kararlaştırılmasının akabinde Gebze Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen imza merasimine Rektör Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, İHA’nın üretildiği firmanın genel müdürü Murat Islıoğlu ve İngiliz firmanın kurucusu Jon Parker katıldı. İmzaların atılmasının ardından ihraç edilecek 5 İHA’dan 1’i, üniversite yerleşkesinde bulunan Dronepark’ta test uçuşu yaptı. Pist üzerinden kalkan İHA, uçuşu başarıyla tamamladıktan daha sonra iniş yaptı.

‘TÜRKİYE BU MEVZUDA HARİKA GÜÇ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR’

Test uçuşunun akabinde Jon Parker, “Biz dünya çapında pilot eğitimi veren bir okuluz. Bizim eğitim verebilmemiz, yeni kuşakları eğitebilmemiz için yeni kuşak araçlarla eğitim yapmamız gerekiyor. Bu gördüğünüz araç da süratle gelişen teknolojinin son eseri bir araç. Birinci siparişimizde 5 adet araç satın aldık. Bu toplamda 1 milyon 250 bin dolara mal oldu. Fakat geleceği düşündüğümüzde bu oldukca küçük bir yatırım. Türkiye sahiden bu hususta bir muhteşem güç olma yolunda ilerliyor. Sahiden ileride de hayli büyük başarılara imza atılacağını düşünüyorum. Bizim bir arada çalıştığımız firmaların pilotları, eğitim emelleri bu araçları uçuracaklar. Ayrıyeten ilaçların taşınması, sıhhat kurumlarından gereksinimi olan yerlere taşınmasında kullanılacak ve daha hayal edemeyeceğimiz bir sürü alanı var” diye konuştu.

‘GURURLUYUZ’

Katma kıymeti yüksek olan eseri dünyanın önde gelen ülkelerinden birine ihraç etmenin, kendilerini keyifli ettiğini belirten Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, “Gebze Teknik Üniversitesi Teknopark’ında kurulan Dronepark Türkiye’de birinci. Drone teknolojileri konusunda havacılık kümelenmesini bir ortaya getiren bir yapı. Bu yapı ortasında Türk Drone Konsorsiyumu kuruldu. Bu yapı şu anda faaliyetinin kararı drone’u da üretmiştir. Memnunuz, gururluyuz. GTÜ’nün ismi artık İngiltere’de de duyulacaktır. Bu ulaşılması epey şahane hoş olan bir sonuçtur. Bunu gerçekleştiren tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

‘BİZİM İÇİN TARİHİ GÜN’

Drone teknolojileri konusunda kendileri için hayli önemli adım olduğunu söyleyen Murat Islıoğlu ise şunları kaydetti:

“Bugün bu uçağı birfazlaca ülkeye satabilirsiniz fakat Avrupa ülkesine satmak başka bir mevzu. İngiltere’ye 5 tane ‘Jackal’ satmış ve bunun muahedesini imzalamış olmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. ‘Jackal’ havacılık bölümüne kargo ve lojistik nakliyeciliği için tasarlanmış bir uçak. Sonuçta bu bir hava aracı, niyeti bu olsa da gereksinim halinde, yazılım ve donanım büsbütün bizim şirketimize ilişkin. Bununla ilgili muhtaçlık duyulacak her alanda biz bunu geliştirebilecek ve servis edebilecek bir noktadayız. İngiltere’ye birinci 5 uçağı satmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. Biz İngiliz firmanın mühendisleri ve pilotlarıyla fazlaca yakın çalışma içerisindeyiz. Onlar da bizim yapmış olduğumuz faaliyetleri hayli yakından gördüler. Şahsen şahit oldular. Uçağın denetimini pilot arkadaşlarımıza verdiğimizde şahsen söylemiş olduği şey şuydu ‘Ya ne kadar kullanım kolaylığı var. Ne kadar rahat kullanılabiliyor’ yani bizim tasarladığımız bu uçağın pilot açısından da eğitilmesi ve öğretilmesi hakikaten kolay. Kokpit tasarımı da hayli farklı bir noktada. Yeni havacılık normlarına uygun, sertifikasyonu yapılmış herkes tarafınca gereksinim duyulan noktada epey rahatlıkla kullanılabilecek özgün bir tasarım.”

KAYNAK: DHA

Okumaya devam et...
 
Üst