İktidar elektrik faturasına formül arıyor: ‘Dört alternatif’ tezi

semaver

Global Mod
Global Mod
Yüksek elektrik faturaları ile ilgili tahlil üretileceği istikametinde iktidar sözcülerinden gelen açıklamaların akabinde bugün iktidara yakın medyada ‘formül arayışı’ haberleri yayınlandı. Hürriyet ve Yeni Şafak üzere gazetelerde yer alan haberlerde toplumda reaksiyon yaratan ve protestolara niye olan elektrik artırımları ile ilgili, konutlar için tarife hududunun 230 KW’ye yükseltilmesi, esnaf için yeni tarife modelinin getirilmesi, konutlarda ikinci kademe için uygulanan yüzde 127’lik artırımın bir kısmının geri alınması ve dağıtım bedellerinde indirim üzere başlıklar üzerinde durulduğu açıklandı.
Haberlerde yer verilen ve “kulislerde konuşulduğu” belirtilen alternatifler şu biçimde sıralandı:

1- Esnafa yeni tarife: Konutlardaki kademeli fatura üzere bir modelin esnaf için de kelam konusu olabileceği fakat bunun tüketim üzerinden olup olmayacağı aşikâr değil.

2- 210 KW’nin yükseltilmesi: Bir ailenin ortalama tüketim meblağı 230 kw olarak kabul görüyor. Bunun için 210 kw’lik sonun 230 kw’ye çıkarılabileceği kulislerde lisana getiriliyor.

3- Yüksek kademedeki artırım oranının düşürülmesi: Bir öteki alternatifin konutlarda ikinci kademeye getirilen yüzde 127’lik artırım oranın düşürülmesi olduğu söz ediliyor. Lakin dünyada güç meblağlarının yükseldiğini, geçen yıl 100 milyar liraya yakın dayanak verildiğini, artırımın geri çekilme ihtimalinin zayıf olduğunu lisana getirenler de var.

4- Dağıtım bedellerinin düşürülmesi: Gücün üretim tesislerinden çıkışı ile başlayan ve tüketim noktasına kadar ulaşmasını sağlayan şebekenin kullanım bedeli olarak tüketicilerden tahsil edilen dağıtım bedelinin düşürülebileceği de alternatifler içinde sıralanıyor.

Haberlerde ayrıyeten KDV’ye yönelik çalışmalarda elektrikte indirim konusunun gündeme gelmediği açıklandı. “Elektrikte yapılacak bir KDV indiriminin her alanın girdisi olan bir mal ve hizmette oran indiriminin suistimale açık olması” niçiniyle sıcak bakılmadığı söz edildi. (HABER MERKEZİ)

Okumaya devam et...