İslam Memiş’in gram altında tepe iddiası değişti

semaver

Global Mod
Global Mod
Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gram altın için 2022 yılı sonu iddiası olan 1450 lira tepesini güncelledi. Memiş, konut meblağları, kripto paraların geleceğine dair de değerlendirmelerde bulundu.

Katıldığı bir TV programında değerlendirmelerde bulunan İslam Memiş, ‘Şimdi konut alınmalı mı?’ sorusuna şu cevabı verdi:

“Ev maliyetlerindeki fiyat artışını 2023 yılında da bekliyorum. Satışlarda düşüş var fakat bu talep karşısında değil, insanların alım gücüyle alakalı. Konut kampanyası ve düşük faizli geleceğini düşünüyorum. bir daha fiyatlarda da yükseliş bekliyorum. Sayın Bakan’a sordum geçen hafta bu biçimde kampanya olacak mı diye, evet olacak dedi. şahsi beklentim, konut meblağlarında düşüş olmaz. Kredi kullanacaklarsa kredi tarafında yılın birinci çeyreğinde bir düşüş bekliyorum”

“RİSKLER DAĞITILMALI”

Memiş, gram altınla ilgili ise uzun vakittir lisana getirdiği 1450 liralık varsayımını güncelledi. Memiş, açıklamasında şu sözleri kullandı:

Mutlaka riskler dağıtılmalı. 2023 birinci çeyreğine kadar en azından. Güç krizi var. Merkez bankalarının faiz artırma siyasetleri yılın birinci çeyreğine kadar devam edecek. Doların karşısındaki enstrümanların uzun vade için avantajlı olduğunu düşünüyorum. Euro, sterlin, altın ve gümüş… 6 ay bekleyen için borsa da mümkün. Sepet kesinlikle yapılmalı.

KRİPTO PARA TAHMİNİ

Kripto para piyasasında bant aralıkları kırılamadı, bu baskılanma devam ediyor. Yasal düzenleme açıklamaları geliyor, bu 2023 birinci çeyreğinde gelirse ki bekliyorum, satış için fırsat verebilir. Şu anda belirsizlik var, yasal düzenleme yatırımcıları koruyor. Altyapı oluştuktan daha sonra piyasa üst taraflı hareket gösterebilir. Şu an net sayı vermek mümkün değil ancak test ettiği düzeyleri görmesi beklenen bir sonuç olabilir.

ENFLASYON BEKLENTİSİ

Enflasyonun 2023 yarısına kadar devam edeceğini düşünüyorum. Mümkünse borçlanmamamız ve nakitte beklememiz gerekiyor.
Yılın yarısına kadar kuvvetli süreç beklemeliyiz. Bol tasarruf uygun olur.

GRAM ALTINDA TEPE VARSAYIMI DEĞİŞTİ

Fed Lideri Powell’ın açıklamaları meçhullüğü öteledi, altının onsu 1820’den 1780’e kadar geriledi. 1780 üzerinde müspet beklentimiz devam ediyor. Gram altın TL’de de bozulma yok. Özgür piyasalarda 1088-87 aralığında. 1125 üzere bir sayı var karşımızda yılsonu gram altında. Baskılanmalar altında yükselişi biraz öteliyor.

KAYNAK: HABER GLOBAL

Okumaya devam et...