İslam Memiş’ten altın ve dolar için Şubat uyarısı! Fiyatlar için kritik viraj

semaver

Global Mod
Global Mod
Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, BTChaber’deki köşe yazısında Şubat aynına ait varsayımlarını paylaştı.

İşte Memiş’in o açıklamaları;

Ocak ayının Aralık ayına kıyasla daha sakin geçtiğini gördük.
Ocak’ta yurt içi piyasalarda Enflasyon ve TCMB’nin faiz sonucuna, yurt haricinde Fed’e odaklanmıştık.

Enflasyon, TCMB ve Fed’in faiz kararları, piyasaların beklentisi doğrultusunda gerçekleşti.

Yani, Ocak’ta sürpriz yoktu.
Uçan, çoşan bir şey de yoktu!
Pekala, Fed’e kadar belirlediğimiz siyasetimiz ve takip ettiğimiz bant aralığı neydi?
Kademeli alım, risk dağılımı için sepet, yüzde 25 ile Şubat’ı bekle.

Cuma gününü sayıların kapanışı şu biçimdeydi;

USD/TRL : 13,52
EUR/TRL : 15,08
EUR/USD : 1,1150
GRAM/TL : 776,50
XAU/USD : 1.779
GÜMÜŞ/GR: 9,75
XAG/USD : 22,40
BTC/USD : 37.810
GBP/TRL : 18,15
GBP/USD : 1,3396
USDX:CFD : 97,22

Şubat ayı için TL’nin müspet ayrışacağını öngörüyorum.
Bilhassa dış siyasetteki gelişmeler ve 10 milyar dolarlık dövizin TL’ye dönüştürülmesi, TL’ye olumlu katkı sunacağını düşünüyorum.

Dolar/TL kurunda 12,60-12,20 lira aralığını, altının gram fiyatında 750-720 lira aralığını beklemeyi sürdüreceğim.

Üç haftadır bu beklentimi sizinle paylaştığımı anımsatmak isterim.

Şubat’ta Rusya’nın Türkiye- Türkiye’nin Ukrayna, İsrail Cumhurbaşkanı’nın Türkiye, Türkiye’nin BAE ve Suudi Arabistan ziyaretleri pek kıymetli olacağını söyleyebilirim.
Dış siyasete odaklandığımız bir ay bizi bekliyor.

Bu da iç piyasaları olumlu tarafta destekleyecek gelişmeler olduğunu belirtmek isterim.

Şubat ayında yüzde 25’lik alım yaparak konumlarını kapatanlar, Mart ayını gönül rahatlığı ile bekleyebilirler.

Zira Fed, Mart’ta sahneye çıkacağı için yükselişlerin başlayacağı periyot olarak karşımızda duracak.

Sizi 1 aydır hazırladığım üzere kademeli alımlardaki son alım ölçümüz olan yüzde 25’lik alımı Şubat’ta alıyor ve işimize bakıyoruz.

Kademeli alarak maliyetimizi ucuzlattık, sepet yaparak risklerimizi azalttık, uzun vadeci olarak da ölçümüzü artırmaya odaklandık.

Mart ayından itibaren mantığımız neydi?

“Sepetimde 4 çeşit ensturman var, düşerken de yükselirken de kazanan benim, benim işim fiyat ile değil ölçü artırmak ile”

Okumaya devam et...