İşte EYT’de en dikkat çeken sorular! Resul Kurt teker teker yanıtladı

semaver

Global Mod
Global Mod
Başkan Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca vatandaşın merakla beklediği EYT’ye ait tüm bilgileri açıklarken yaş hududu olmayacağı muştusunu verdi.

2 MİLYON 250 BİN BİREYE EMEKLİLİK İMKANI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ait, “Bugün sizlerle paylaşacağımız düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor. Emeklilik hakkının kullanılması konusunda rastgele bir yaş sonu uygulanmayacaktır.” dedi.

Açıklanan bu karar daha sonrasında, AK Parti MKYK Üyesi Ekonomist Resul Kurt milyonların merak ettiği soruları A Haber’de yanıtladı.

1998’de askere gittim. 1999 Ağustos’ta bitirdim. 2001 Şubat ayı sigorta başlangıcım. Borçlanma yaparsam EYT’den yararlanabilir miyim?

Muhtemel 1 yıl yapmış olsa bile gitmiyor. Bir yıl bile geriye gitse 2000 yılına geliyor. Bu izleyicimiz 1998 yılında askere gitmiş 2001 yılında sigortalı olmuş diyelim. Borçlanma yaptığında 1998’e gitmiyor. Herkes bu biçimde zannediyor ancak durum bu biçimde değil.

Belediye Liderlerinin özlük hakları verildi mi?

Belediye Lideri EYT kapsamına giriyorsa bu haklardan onlar da yararlanacaktır.

1994 girişliyim. Prim fazlası yok. Emekli olabilir miyim?

Bu vatandaşımız da EYT kapsamına giriyor. Kendisi EYT’den yararlanabilir.

1997 tarihinde işe girdim. 6500 #EYT’den faydalanabilir miyim?

Hayırlı olsun, yararlanabilir. Muştuyu verdik güzel olsun.

Çıraklık meslek lisesinde sigorta girişleri kabul ediliyor mu?

Bu kabul edilmiyor. Türkiye’nin kurtuluşu bu alanlarda. Orta eleman bulmak istiyorsak bu kısımları kalkındırmamız lazım.

1983 yılında sigortaya girdim. 3600 prim günüm var. Emekli olabilir miyim?

5000 gün kuralı var. O yüzden EYT’den yararlanamaz.

1999 sigorta başlangıcım. 2001’de askere gittim. 20 günlük askerlik borçlanması ile EYT kapsamına girebilir miyim?

Giremez. 1999’da sigortalı olmuş. Bu durum EYT kapısını açmaz.

1 Eylül 1999’da Bağkur sigortam başladı. 2001’de devlet memuru oldum. #EYT kapsamına girebilir miyim?

Devlet memurlarıyla ilgili düzenlemeler epey farklı. Bu kişi günün sonunda emeklilikle ilgili bir talebi olursa dönüp bakılır. Burada da 25 yılı beklemesi gerekir.

1996 yılında sigorta teşebbüs var. 3600’den emekli olabilir miyim?

5000 gün kuralı var. O yüzden EYT’den yararlanamaz.

13 Eylül 1999 girişliyim. EYT kapsamından emekli olabilir miyim?

5 gün ile kaçırmış.

Okumaya devam et...