Karadeniz gazı projesi dünyada ses getirdi! Türkiye’ye teklif yağıyor

semaver

Global Mod
Global Mod
Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazının deniz tarafındaki iletim çizgileri inşaatının tamamlandığını söylemiş oldu.

Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisi’nde, Yargıtay Lideri Mehmet Akarca, Danıştay Lideri Zeki Yiğit, Sayıştay Lideri Metin Yener, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel ve Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ile bir ortaya gelen Dönmez, çalışmalardaki son durum hakkında bilgi paylaştı.

Heyetle tesis inşaatını gezen Dönmez, çabucak sonrasında Karadeniz gazının iletim çizgisine ilişkisini sağlamak üzere Sakarya Gaz Alanı’na gönderilecek manifoldu inceledi.

Filyos Limanı’nda demirli Yasal gemisine de geçen Bakan Dönmez, gazetecilere, doğal gaz projesinin Türkiye Yüzyılı’nın en kıymetli projelerinden olacağını söylemiş oldu.

Sahada hummalı bir çalışmanın olduğunu belirten Dönmez, karada yaklaşık 5 bin 500, denizde 2 bin 500 çalışanın olduğunu kaydetti.

Dönmez, 7 gün 24 saat temeline bakılırsa durmaksızın çalıştıklarını söz ederek, bu gazı Cumhuriyetin 100. yılında milletle buluşturmayı amaçladıklarını lisana getirdi.

Üretim, iletim ve kara tarafındaki gaz sürece tesisinde kıymetli uzaklıklar aldıklarını anımsatan Dönmez, konuşmasını şu biçimde sürdürdü:

“Bugün prestijiyle deniz tarafındaki iletim sınırlarının tamamının inşaatı bitmiş durumda. Test ve devreye alma süreçleri yapılıyor. Bu gazı bu tesisten alıp ulusal doğal gaz iletim sistemine bağlayacak boru çizgisi da tamamlandı. bir daha orada da test ve devreye alma süreçleri devam ediyor. Dünyanın biroldukça yerinden yabancı uzmanlar çalışmalara katılmak üzere geliyor. Fakat büyük bir kısmını kendi Türk vatandaşlarımızdan oluştuğunu söyleyebilirim. Türkiye Petrolleri burada bu çalışmayı yaparken kabiliyetini de yeteneğini de geliştiriyor. Bir gurur vesilesi.”

Başta Karadeniz olmak üzere Akdeniz ve dünyanın farklı coğrafyalarında buna benzeri projeleri hayata geçirebilecek kabiliyetleri kazandıklarını vurgulayan Dönmez, “Ben sık sık yurt dışına çıktığımda mevkidaşlarım, bu projeden bahsederek bize iş birliği tekliflerinde de bulunuyor. Bu noktaya kısa mühlet içerisinde gelmiş olmak bizleri ayrıyeten şad ediyor.” dedi.

YARGITAY, DANIŞTAY VE SAYIŞTAY HEYETİ, FİLYOS DOĞAL GAZ SÜRECE TESİSİ’Nİ İNCELEDİ

Yargıtay Lideri Akarca, Karadeniz gazının, Türkiye’nin ve milletin gurur kaynağı ve “Türkiye Yüzyılı”nın en kıymetli projelerinden olduğunu söylemiş oldu.

Bakan Dönmez ile Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Alım ve yetkililerden gerekli açıklamaları aldıklarını aktaran Akarca, “Büyük memnuniyetle gördük ki gazın çıkarılmasına fazlaca yakın noktadayız. İnşallah 2023 yılının birinci aylarında Sayın Bakanımızın da söz ettiği üzere milletimiz bu gazla buluşacak. Ülkemize ve milletimize güzel olmasını temenni ediyorum.” sözlerini kullandı.

Projede emeği geçen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Bakan Dönmez, Alım ve başka ilgililere teşekkür eden Akarca, şu biçimde konuştu:

“Milletimiz, devletimiz ismine fazlaca büyük bir kazanım. Nitekim de bu, Türkiye’ye lig atlatacak bir proje. Onun için bu milletin projesi, devletimizin projesi. Bununla hepimiz gurur duyuyoruz. bugün bir kere daha bunu yakından müşahede ettik. 24 saat temelinde 3 vardiya olarak burada büyük bir emekle, büyük bir özveriyle çalışanından mühendisine kadar, genel müdürüne kadar herkes işinin başında. Çok büyük bir özveriyle bunu yetiştirmeye çalışıyorlar. Bu milletimiz için ekonomik manada fazlaca büyük bir kazanım olacaktır.”

“YENİ MÜJDELİ HABERLER VERECEKLERİNİ ÜMİT EDİYORUM”

Danıştay Lideri Yiğit de alandaki çalışmaları büyük gururla müşahede ettiklerini söylemiş oldu.

Karadeniz gazının birinci muştusunun verildiği tarihten bu yana fazlaca kısa müddette büyük ilerlemenin kaydedildiğini belirten Yiğit, “İnşallah önümüzdeki günlerde de deneyimli teknik işçisiyle ve sondaj gemileriyle yapacakları çalışmalar kararında milletimize yeni müjdeli haberler vereceklerini ümit ediyorum, bekliyorum.” dedi.

Projenin büyüklüğüne işaret eden Yiğit, gazın vatandaşlara daha ucuz imkanlarla sunulmasının yanında ülkeye ve teknik çalışana, mühendislere kazandırdığı teknik bilginin de değerli olduğuna değindi.

Karadeniz gazının karaya çıkmasıyla dışa bağımlılığın azalacağına dikkati çeken Yiğit, “Ekonomik bakımdan da cari açığımızın azalmasına büyük katkı sağlayacaktır. İnşallah ileride duyacağımız müjdeli haberlerle iktisada yansımaları olumlu tarafta olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Sayıştay Lideri Yener ise projeyi tamamlanmadan alanında görmenin ne kadar değerli olduğuna şahitlik ettiklerini lisana getirdi.

Projede emeği geçenlere teşekkürlerini sunan Yener, gelecek günlerde de Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığından hoş haberler duymayı ümit ettiklerini kaydetti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, Türkiye’yi güç ve teknoloji konusunda muhteşem lige çıkaran bu biçimde bir projeyi ziyaret etmenin fırsatı ve onurunu yaşadıklarını söylemiş oldu.

“TÜM İNSANIMIZIN DİREKT REFAHINA YANSIYACAK BİR PROJE”

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri Şenel ise binlerce yıldır denizin binlerce metre altında yatan kaynağı bugün insanlığın hizmetine sunmak üzere çalışan gruba teşekkür etti.

Karadeniz gazının Türkiye açısından epey kıymetli olduğuna değinen Şenel, “Filyos ile buluşacak, denizin derinliklerinde doğal gaz 84 milyon, tüm insanımızın direkt refahına yansıyacak bir proje. ‘Türkiye Yüzyılı’nın epeyce sağlam temeller üzerinde yükseldiğini gösteren de en kıymetli proje. Ülkemizin en temel ekonomik sıkıntılı alanlarından bir tanesi güç bağımlılığımız. Bu bağımlılık noktasında da bu proje deva olacak, kıymetli bir sonuç doğuracak.” formunda konuştu.

Projeyi yalnızca bir güç projesi olarak görmenin mümkün olmadığını anlatan Şenel, önemli know-how ve kapasite oluşturduklarını belirtti. Şenel, şu tabirleri kullandı:

“Türkiye ismine ne kadar gurur duyulsa az. Her bir vatandaşımızın bundan memnun olması gerektiği kanaatindeyim. Hem karada birebir zamandanizin derinliklerinde yapılan çalışmalar ülkemiz açısından hayli değerli tecrübeyi ve birikimi sağlıyor. Bunun da önümüzdeki senelerda daha büyük projelerin habercisi olduğunu düşünüyorum. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Şenel, bu yatırımın Türkiye’nin son senelerda yaptığı en değerli vizyon işlerden olduğunu tabir ederek, yerin altında epey önemli teknik mühendislik çalışması olduğunu kaydetti.

Bakan Dönmez ve birlikteindeki heyet, ondan sonrasında Yasal gemisinde incelemelerde bulundu.

KAYNAK: AA

Okumaya devam et...