KARDEMİR’den 1,17 milyar TL kar

semaver

New member
Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş.’nin (KARDEMİR) 2022 yılının birinci çeyreğinde elde edilen kar belirtildi.

Piyasa beklentisinin üzerinde net bir kar elde edildiği ve proaktif idare anlayışı ile sürdürülebilir karlılık grafiğinin üst taraflı yükseltmeye devam edildiği söz edilen açıklamada, “2021 yılının birinci çeyrek neticelerinda 821,2 milyon TL FAVÖK elde eden şirketimiz, bu yılın birebir devrinde yüzde 85,9 artışla FAVÖK’ünü 1,53 milyar TL’ye yükseltmiştir. Satış gelirlerimiz ise geçtiğimiz yılın tıpkı periyoduna kıyasla bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 120 artışla 6,03 milyar TL’ye ulaşmıştır” denildi.

KARDEMİR’in 2020 yılının son çeyreğinden itibaren ‘kuvvetli idare sürdürülebilir üretim mottosu’ ile faaliyetlerin şeffaf ve kurumsal çalışmalar dahilinde sürdürdüğüne yer verilen açıklamada, “Şirketimiz, atılan gerçek adımların meyvesini toplamaya devam etmektedir. Çelik meblağlarında küresel olarak yaşanan artışların yanı sıra, üretim verimliliği alanında yaptığımız iyileştirmeler, faal finansal idare anlayışımız, sıkı mali disiplin, artan eser çeşitliliğimiz ve geliştirdiğimiz müşteri portföyümüz 2022 yılı birinci çeyreğinde de karlılığımıza olumlu tesir yapmıştır. Pandemi daha sonrası toparlanma süreci ile birlikte çelik piyasalarındaki talep artışı, inançlı satış siyasetimiz, savunma sanayi, otomotiv, makine imalat ve raylı sistemler dallarına yönelik eser geliştirme ve pazarlama faaliyetlerimizin kararı olarak toplam satışlarımız ve karlılığımız 2021 yılı birinci çeyreğine göre beklenenin üzerinde artış göstermiştir” tabirlerine yer verildi.

Satış, pazarlama ve ihracat faaliyetlerine ağırlaşarak demir yolu rayı, demir yolu tekerleği, ağır profil ve kangal üzere katma bedelli eserlere yönelmeyle önümüzdeki periyotta de sürdürülebilir bir büyüme ve karlılık kaydedileceğinin aktarıldığı açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Hammadde tüketiminde yerli tedarike öncelik veren şirketimiz, kuvvetli kurumsal yapısı ve kararlı idare anlayışı ile ülke ve bölge iktisadına katkılarını sürdürmektedir. Bunlarla bir arada etrafa hassas bir biçimde teknolojik yatırımlarını tamamlayacak ve toplumsal sorumluluk faaliyetlerine de devam edecektir. Demiryolu tekerleği ve rayı üzere spesifik eserleri ile katma bedelli satış gelirleri elde eden şirketimiz, bilhassa son periyotlarda ihracat ve pazarlama çalışmaları ile küresel piyasada gözle görülür bir oyuncu haline gelmiştir. Satış, pazarlama ve ihracat faaliyetlerimizin yanı sıra, yürütülen disiplinli mali idare çalışmaları ile de şirketimiz, global düzeyde finansal idare kabiliyetlerine sahip olmuştur. Üretim, planlama, satış ve mali idare ögelerini kurumsal ve kuvvetli bir idare yapısı ile yürüten tesisimiz her geçen gün büyümeye ve Türkiye’nin 2023 ulusal amaçlarına katkı sağlamaya devam etmektedir.

Okumaya devam et...
 
Üst