Konut kampanyasında konut isteyene kolaylık: 36 ay ve 15 yıl ayrıntısı…

semaver

New member
Orta gelirli vatandaşların konut sahibi olması için hazırlanan Yeni Konutum Projesi’nin altyapısını oluşturan yasa teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komitesi’nde görüşüldü. Yeni Konut Finansman Programı’na ait yasa teklifinin tesir tahliline göre 50 bin konut için Hazine katkısı bu yıl 2.75 milyar, 2023, 2024 ve 2025 yılları için toplam 18 milyar 220 milyon lira olacak.

İşte ucuz kredili ve 15 yıl taksitli konut kampanyası kapsamında yeni konutunu alacak olan vatandaşlar ve proje ile ilgili dikkat çekenler…

TARİHİ KREDİ ORANI

Programla vatandaşlar kira öder üzere konut sahibi olacak, birinci etapta sabit ödemeli ve 15 yıl vadeli olacak. 15 bin lira hane geliri, 1.1 milyon lira konut satış bedeli ve yüzde 0.69 faiz oranı var iseyımında vatandaşlarımızın ödeyeceği yaklaşık taksit meblağı, birinci yıl için 4 bin 500 lira, ikinci yıl için 5 bin 400 lira, üçüncü yıl için 6 bin 500 lira seviyesinde olacak.

YETKİ LİDER ERDOĞAN’DA

Yeni Konut Finansmanı Programı kapsamında uygun şartlarda sağlanacak finansman için Hazine uygun finansman enstrümanlarıyla kaynak sağlayacak. Tesir tahliline bakılırsa, vatandaşların kullanacakları konut finansmanlarında, birinci 3 yıl boyunca gelirlerinin belli bir seviyesinde taksit ödemesi yapabilmeleri için Hazine tarafınca geri ödeme şartıyla ve yüklenici tarafınca geri ödemesiz katkı sunulacak.

UCUZ KREDİLİ KONUTTA FİNANSMAN KRİTERLERİ

Düzenlemeyle program kapsamında faiz oranı, kâr hissesi, vade, finansman fiyatı, hane gelirine ait sınırlamalar üzere özelliklerin belirlenebilmesi için Cumhurbaşkanı’na yetki veriliyor. Program çerçevesinde birinci etapta 2 milyon liraya kadar 0.69, 2 milyon lira ile 4 milyon lira ortası için 0.79, 4 milyon lira ile 5 milyon lira içindeki krediler için 0.99 faiz oranı, kâr hissesi ile finansman kullandırılması planlanıyor.

İLK YIL 2.75 MİLYAR

Program kapsamında bu yıl 100 bin konut için finansman kullanılması ve bu konutların yaklaşık yarısının bankalar tarafınca esnek ödeme planı ile sunulacağı öngörüldüğünde, 50 bin konut için kullanılacak finansman için Hazine katkısı sağlanacak.

İlk 3 yıl için Hazine katkısı projeksiyonuna nazaran, 2023 yılı için Hazine katkısının toplam maliyetinin 2.75 milyar lira olması bekleniyor. 100 bin konutun tamamı için Hazine katkısı alınması durumunda ise bu meblağ en çok 2 katına çıkabilecek. Hazine katkısının maliyetinin, 50 bin konut için 2024 yılında 8 milyar 580 milyon lira, 2025 yılında 6 milyar 890 milyon lira; 2023, 2024 ve 2025 senelerında toplam 18 milyar 220 milyon lira olması bekleniyor.

Birinci ve ikinci bölgede program kapsamında konut sahibi olmak için son 1 yıl ortasında resmi kayıtlara nazaran yerleşim yerinin birebir vilayet olması gerekiyor. Pogramdan faydalanacak vatandaşların son 12 ay içerisinde 9 ay toplumsal güvenlik primi yatırmış olması zarurî olacak.

İLK ÜÇ YILDA ÖDEME KOLAYLIĞI

Komısyonda yasa teklifine ait sunum yapan AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, proje kapsamındaki finansman taksitlerinin birinci 3 yılını ödeme kolaylığı periyodu olarak isimlendirdiklerini söylemiş oldu. Savaş, şunları kaydetti: “Programdan bankacılık mevzuatına bakılırsa lakin kredi yeterliliğine sahip vatandaşlarımız yararlanabilecek. Ülkemiz konut arz ve talep istikrarına bakılırsa üç bölgede pahalandırılacak. Kullandırılacak azami konut finansman meblağı, birinci bölge için 5 milyon, ikinci bölge için 3 milyon, üçüncü bölge için 2 milyon lira olacak.

Program kapsamında yüklenicilerin mülkiyetinde olan ve daha evvel satılmamış konut yahut konut projeleri yer alabilecek.” Savaş, tıpkı hanede yaşayan 18 yaş ve üstü çocukların da gerekli ödeme gücüne sahip olmaları ve öteki koşulları sağlamaları durumunda başvurabileceklerini anlattı.

70 PROJEDE MUKAVELELER FESHEDİLDİ

Dönüşüm kapsamında son senelerda değerli yasal düzenlemeler yapıldı. Bunlardan biri de vatandaşa verilen fesih hakkı oldu. Müteahhitle yapılan kontratlar, inşaatın 1 yıl başlamaması yahut 6 ay durması üzere hallerde bina yahut arsa sahiplerince tek taraflı olarak feshediliyor. Sezayi Köse, “İstanbul’da bugüne kadar 70 projede hak sahipleri bu hakkını kullandı. bu biçimdece işe başlamayan firmalar yüzünden vakit kaybetmediler. Bakanlık olarak bu fesih yetkisini de ilçe belediyelerine verdik” değerlendirmesini yaptı.

KAYNAK: SABAH

Okumaya devam et...
 
Üst