Lider Erdoğan muştuyu vermişti! Birinci sevkiyat gerçekleşti!

semaver

Global Mod
Global Mod
Açılışı Lider Recep Tayyip Erdoğan tarafınca gerçekleştirilen, Makine ve Kimya Sanayisi (MKE) Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda yer alan, “Enerjetik Gereçler Üretim Tesisinde” üretilen uçak bombalarının birinci partisi Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan 29 Nisan 2021 tarihinde, Ankara’nın Elmadağ ilçesinde yer alan MKE Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası yerleşkesi içerisine kurulan Enerjetik Gereçler Üretim Tesisinin açılışını gerçekleştirmişti. Açılış merasiminde konuşan Lider Erdoğan, “Artık uçak bombalarımızın mühimmatlarımızın füzelerimizin ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda kimseye bağımlı olmayacağız.

Açılışını yaptığımız tesis yardımıyla, ülke olarak yeni jenerasyon patlayıcı üretim kabiliyetinde üstün lige çıktık”
tabirlerini kullanmıştı. Açılış daha sonrasında süratle üretim faaliyetlerinin başladığı tesiste uçak bombalarında ve yeni jenerasyon mühimmatlarda kullanılan; RDX, HMX ve CMX üzere enerjetik gereçler seri üretime başladı. Dünya üzerinde yalnızca sayılı ülkelerde bulunan tesiste üretilen enerjetik gereçlerle dolumu yapılan uçak bombalarının birinci partisi Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

TESİS YERLİ VE ULUSAL TEKNOLOJİLER İLE DONATILDI

Uçak bombalarından, yeni jenerasyon mühimmatların dolumunda füze yakıtı ve harp başlıklarında ana patlayıcı gereci olarak kullanılan RDX, HMX, CMX üzere enerjetik gereçler yurt haricinden ithal ediliyordu. Türkiye’ye uygulanan bâtın ve açık ambargolar niçiniyle bu eserin temininde yaşanan zahmetler üzerine MKE, tahlil ortaklarıyla bir arada bir yıl üzere kısa bir müddetde büsbütün yerli ve ulusal teknolojilerle donatılmış üretim tesisi kurdu. Bu tesisle Türkiye, dünyada sayılı ülkelerin sahip olduğu RDX, HMX ve CXM üzere patlayıcıları üretmeye başladı. Açılışı 2021 yılında Lider Erdoğan tarafınca yapılan tesiste üretilen enerjetik gereçlerle dolumu yapılan uçak bombalarının birinci partisi Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Tesis büsbütün yerli ve ulusal eserler ile donatıldı. El değmeden üretimin temel olduğu tesiste, otonom sistemlerin yanı sıra komuta denetim merkezi ile de 7/24 kontrol sağlanıyor. Açılışının üzerinden bir buçuk yıl üzere kısa bir süre geçmesine rağmen adeta siparişlere yetişilemiyor. Dünyada sayılı tesislerde üretilen enerjetik materyaller daha tesisten çıkmadan siparişler oluşturuluyor. Türkiye’nin bu alanda kısa mühlet içerisinde dünyada kelam sahibi üreticiler içinde olması bekleniyor.

KAYNAK: İHA

Okumaya devam et...