‘Mehmet Şimşek’in Erdoğan’ın yanında ortaya çıkmasının anlamı’

semaver

Global Mod
Global Mod
Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Silivri’deki gaz depolama tesislerinin açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında görünmesi iktisat kulislerini hareketlendirdi. İktisat siyasetleri konusunda Erdoğan ile anlaşamayan Şimşek, yerine Berat Albayrak’ın atanmasından daha sonra birinci sefer görüntülendi.

Halk TV muharriri Barış Soydan, Mehmet Şimşek’in Erdoğan’ın yanında yer almasının art planını Ankara kulislerinden şu biçimde aktardı:

“Önce her insanın aklındaki soru: Nebati’nin yerine Şimşek mi geliyor?

Ankara’da bu biçimde bir bilgi ve beklenti yok. Erdoğan’ın Şimşek’i yanına alması, bir değişiklikten çok ‘karşı tarafa’ geçmediği/geçmeyeceği istikametinde bir bildiri olarak görülüyor.

Mehmet Şimşek’i Erdoğan’la bir arada gösteren fotoğraftan çıkan diğer bildiriler da var:

⦁ Tabana ‘Ekonomi siyasetlerinde gerekirse geri vites yapabilirim’ iletisi.
AKP tabanı enflasyondan rahatsız. Değerli bir kısmı buna başkanlık periyodunda uygulanan, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’nin kelamıyla ‘Heteredoks’ iktisat siyasetlerinin niye olduğunu biliyor. Erdoğan Mehmet Şimşek’le bu kısma, bir daha seçilirse AKP’nin birinci periyodundaki iktisat siyasetlerine dönebileceği bildirisi verdi.

⦁ Parti ortasında Nebati’nin değiştirilmesini isteyenlere ‘Olabilir, lakin denetim bende’ iletisi.
Binali Yıldırım, Hayati Yazıcı üzere AKP’nin ağır toplarının iktisat idaresinde değişiklik istediği tarafındaki tezler ne vakittir konuşuluyor. Mehmet Şimşek’in Erdoğan’la tıpkı kareye girmesi onlara da bir bildiri.

⦁ Albayrak takımına ‘Alternatifim Şimşek’ mesajı…
Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan apansız istifa etmesinden bu yana ortada görünmüyor ancak onun atadığı isimlerin iktisat idaresinde tesirli olmaya devam ediyor. Mehmet Şimşekli fotoğraf, Albayrak ve grubuna de bildiri.

⦁ Mehmet Şimşek’in farkında olmadan verdiği ileti: ‘Yeni bir meslek oluşturamadım. Siyasete ve siyasetçi kimliğime geri döndüm.'” (HABER MERKEZİ)

Okumaya devam et...