Merkez Bankası’ndan yerli bankalara ihtar: Yurt haricindeki bankalarla geç saatlerde döviz alım satım süreçleri yapmayın

semaver

Global Mod
Global Mod
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yurt içi bankalara yurtdışı yerleşik bankalarla döviz alım satım süreçlerini piyasa saatleri haricinde yapmamaları konusunda yazılı ikazda bulundu.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre; Reuters haber ajansının gördüğü Merkez Bankası mesajında, “Son periyotta yurt içi bankalarımızın bilhassa geç saatlerde yurt dışı yerleşik bankalar ile döviz alım satım süreci gerçekleştirdiği görülmüştür. Bu mevzuda gereken hassasiyetin gösterilmesi, bankamız siyasetlerinin aktifliği ve finansal sistemin sağlıklı işleyişi açısından ehemmiyet arz etmekte olup, bankalarımızın gerekli önlemi almaları beklenmektedir” denildi.

Uyarı yazısında ayrıyeten bankaların yurtdışı yerleşiklere yüksek ölçüde TL gönderdiği ve bu fiyatların dövize dönüştürüldüğüne dikkat çekildi ve bankalardan müşterilerine bu süreçleri yurt içi piyasalarda yapmalarının mümkün olduğunun bildirilmesi ve önerilmesi istendi.

Bu konularda gerekli adımların atılmaması halinde Merkez Bankası’nın önlem alacağı açıklandı.

TCMB Mayıs ayında da tıpkı mevzuda kelamlı ikazda bulunmuştu. (EKONOMİ SERVİSİ)

Okumaya devam et...