Michael Evans: Yeni yatırımı Türkiye’ye yapma konusunda ikna oldum

semaver

Global Mod
Global Mod
Bloomberg HT canlı yayınında soruları yanıtlayan Alibaba Küme Holding Lideri Michael Evans, ”Beş yıl evvel geldiğimizde Trendyol hayli küçüktü. Biz idare grubuna ve spesifik iş fırsatlarına yoğunlaştık o yüzden Trendyol’u tercih ettik” dedi.

Türkiye’nin pozisyonunun kendilerine stratejik avantaj sağladığını ve Trendyol’un geldiği noktanın yalnızca Türkiye için bir muvaffakiyet kıssası olmadığını kaydeden Evans, “Ankara’da ziyaretlerde bulunmak ve hayli kısa vakit içerisinde biroldukça şahısla görüşebilmek verimli oldu. Çok da uygun görüşmeler geçirdik. Çok teşvik edici ve yapan ziyaretler oldu. Trendyol’un Türk hükümetinden önemli dayanak alacağını gördüm. Bu toplantılar ve görüşmeler benim Trendyol’a yatırım konusunda hakikat karar aldığımı görmemi sağladı. Ve yeni yatırımı da Türkiye’ye yapmamız konusunda ikna etti” ifadelerini kullandı.

”KAYDA PAHA PLANLARIMIZ VAR ”

Dünyanın biroldukca yerinde iş yaptıklarını vurgulayan Evans, ”Avrupa işlerimizi de geliştirdikçe Türkiye epey doğal bir lokasyon olarak karşımıza çıktı. Kayda bedel planlarımız var Orta Doğu için ve Avrupa için de kıymetli adımlar attık. 4-5 yıl evvel mütevazı biçimde iddialıyken artık Avrupa için savlı biçimde tevazuyu koruyoruz. Biz kendimizi nasıl konumlandırıyoruz, stratejik olarak dünyanın bu kısmında Orta Doğu ve Avrupa’da nasıl büyütüyoruz diye bakıyoruz. Biz burada üretim yapabilir miyiz sorusu da stratejik kilit bir nokta. Bu noktada coğrafik pozisyonu, hem Avrupa hem Orta Doğu’ya yakınlık epeyce kıymetli. Türk mamüllerini de kullanıyoruz ve bu da bize öbür e-ticaret oyuncularının fazlaca da sahip olmadığı bir avantaj sağlıyor” dedi.

Evans, küreselleşme gayelerinin bir kısmında merkeziyetçi bir karar sisteminin yer aldığını söylemiş oldu ve ekledi: ”Şu anda Trendyol’da çalışan hiç Çinli yok. Çok değerli kararları Türkler alıyor. Ben idare konseyindeyim fakat sermaye, teknoloji ve operasyonla ilgili konularda karar verirken kilit nokta bunu küreselleştirmek.”

”DÜZENLEMELER VAKİT İÇERİSİNDE GELİŞİYOR”

1 Ocak’ta yürürlüğe giren e-ticaret maddesine da değinen Evans şöyleki konuştu: ”Rekabet yeterli bir şey. E-ticaret rekabetinin e-ticaret koşullarına nazaran düzenlenmesi doğal bir müddetç. Tüm alanlardaki mevzuat düzenlemelerinin tarif gereği, hiç birinin harika olmadığını görüyoruz. Herkese eşit bir iştirak oranı sağlaması lazım düzenlemelerin. Birinci etapta bunlar harika olmuyor fakat vakitte güncellenerek harikalaşıyor.”

”RAKİPLERİMİZDEN BİR ŞEY ÖĞRENMEK BİZİM İŞİMİZİ DE GELİŞTİRİYOR”

Evans ”Rekabetle de başa çıkmamız lazım ve kendimizi nasıl farklılaştırabileceğimize bakmamız lazım. 5 yıl evvel Türkiye’ye birinci girdiğimizde küçük bir pazarda az sayıda rakip vardı. Artık rakipler büyüdü lakin rekabet yeterlidir biz rakiplerimizden öğreniyoruz. Bu da bizim milletlerarası stratejimizi belirlerken önemli” tabirini kullandı.

Ankara’daki ziyaretlerine de değinen Evans ”Ankara’da ziyaretlerde bulunmak ve fazlaca kısa vakit içerisinde biroldukça şahısla görüşebilmek verimli oldu. Çok da güzel görüşmeler geçirdik. Çok teşvik edici ve yapan ziyaretler oldu. Trendyol’un Türk hükümetinden önemli dayanak alacağını gördüm. Bu toplantılar ve görüşmeler benim Trendyol’a yatırım konusunda hakikat karar aldığımı görmemi sağladı. Ve yeni yatırımı da Türkiye’ye yapmamız konusunda ikna etti” tabirini kullandı.

”İŞLETMELERİN İŞLERİNİ BÜYÜTMESİNİ MÜMKÜN KILMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Evans uygulamalar konusunda da şunları söylemiş oldu: ”Bence SuperApp’ler konusunda karışıklık var. Çin’de tek bir üstün aplikasyon olması gerekliliğine inanılıyordu. Lakin oldukçalu aplikasyonların olması gereken bir yapıya dönüşülmesi gerektiğine karar veriliyor artık. Zira tüketici farklı kararlar almayı tercih ediyor. Tüm beklentileri tek bir uygulamada birleştirmek hayli güç. Harika uygulamalar fazlaca baş karıştırıcı bir terminoloji. Tüccarlar ve tüketicilerin ne istediğine bakarak onlara özel olarak bunları farklı uygulamalarla sunmalıyız. Şayet biz tüketicinin dileklerini ve hayallerini tek bir uygulama ile karşılayabileceğimizi görürsek o denli yapacağız. Lakin bölmemiz gerekirse buna da açığız”

”KÜÇÜK İŞLETMELER MAHALLÎ ORTAMIN DIŞINA ÇIKAMIYORDU, E-TİCARETİN YARARI BU OLDU”

E-ticaretin küçük işletmelerin mahallî ortamın dışına çıkmasını sağladığını kaydeden Evans, ”Tarihsel olarak baktığımızda bilhassa küçük işletmeler bu kaynaklara sahip olamıyordu ve lokal ortamın dışına çıkamıyorlardı. e-ticaretin küçük işletmelere verdiği kolaylık bu. Küresel pazarlara açılabilme imkanı, fizikî yerine dijital olarak biroldukça farklı süreci yapabilmelerine yardımcı oluyoruz. Bizim platform üzerinde 300 binin üzerinde satıcımız var. her insanın dileği işini daha da büyütmek. Biz de bunu mümkün kılıyoruz” dedi.

KAYNAK: HABERTÜRK

Okumaya devam et...