Ordu’da atıl yerler üretime kazandırılıyor

semaver

Global Mod
Global Mod
“Kendi kendine yeten bir Ordu” sloganıyla yapılan çalışmalar kapsamında, Mesudiye ilçesindeki üreticilere 31 bin ton arpa, yulaf, yeşil mercimek ve nohut tohumu dağıtıldı. Yeni tohum dağıtımıyla birlikte 3 bin 500 dekar atıl arazi daha üretime açıldı. Kent genelinde üretime kazandırılan atıl tarım yeri ölçüsü 17 bin 500 dekara yükseldi.
Ordu’da, ulaşım, altyapı, turizm, üstyapı ve sıhhat alanında birfazlaca yatırımı hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, uygulamaya koyduğu yeni tarım projeleriyle de üretim seferberliği başlattı.

Büyükşehir Belediyesi ile Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen “Atıl Tarım Topraklarının Kıymetlendirilmesi Projesi” kapsamında üreticilere, 31 tonu Mesudiye ilçesinde olmak üzere, vilayet genelinde yaklaşık 50 ton arpa, yulaf, yeşil mercimek ve nohut tohumu dağıtıldı.

Mesudiye ilçesinde gerçekleşen dağıtım merasimine, Mesudiye Belediye Lideri İsa Gül, Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz ile Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Lideri Ahmet Ultav ve üreticiler katıldı.

3 bin 500 dekar daha üretime kazandırılacak

Dağıtım merasiminde konuşan Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Lideri Ahmet Ultav, arpa, yulaf, yeşil mercimek ve nohut tohumlarının toprakla buluşmasıyla bir arada, 3 bin 500 dekar tarım yerinin daha üretime kazandırılacağını söylemiş oldu.

Büyükşehir Belediyesi ile Ordu Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen projelerle birlikte, kent genelindeki 14 bin dekar atıl tarım toprağının kıymetlendirilerek üretime kazandırıldığını belirten Ultav, “Özellikle fındık tarımının öbür ilçelere göre daha az yapıldığı Mesudiye ve Akkuş ilçelerinde adeta bir üretim seferberliği başlatıldı. Üreticilerin de projelere ilgili göstermesiyle her geçen gün ekili alanlar artıyor. Yeni tohumlarla bir arada bu sayı 17 bin 500 dekara çıkacak” dedi.

Lider Gül’den Lider Güler’e teşekkür

Mesudiye Belediye Lideri İsa Gül, “Mesudiye ilçemiz tarım ve hayvancılık yolunda ilerliyor. İlçemizi tarım hayvancılık ve iç turizm noktasında en yükseğe taşımak için çalışmalar devam ediyor. Bizlere bu yolda büyük dayanaklar veren Büyükşehir Belediye Liderimiz sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkürlerimi sunuyorum” formunda konuştu.

Takviyeler devam edecek

Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz ise “Yeter ki siz çalışın biz sizlere her türlü dayanağı vereceğiz ve ekilmedik alan bırakmayacağız demiştik. Bu kapsamda bakanlığımız, DOKAP ve büyükşehir belediyemizin dayanaklarıyla üretime devam ediyoruz. Yeni dağıtımla birlikte 3 bin 500 dekar daha atıl tarım toprağını üretime açacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların akabinde üreticilere 20 ton arpa tohumu, 9 ton yulaf tohumu, 1 ton yeşil mercimek ve 900 kilogram nohut tohumu olmak üzere toplam 30 bin 900 kg tohum dağıtımı gerçekleştirildi.

KAYNAK: İHA

Okumaya devam et...