Rus uzay çöpleri, bir kere daha büyük bir kazaya niye oluyordu: “Direkten dönen” bu sefer, Sentinel-1A uydusu oldu

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Rus uzay çöpleri, bir kere daha büyük bir kazaya niye oluyordu: “Direkten dönen” bu sefer, Sentinel-1A uydusu oldu
Uzayda son senelerda heyecanlandırıcı gelişmelere şahit oluyoruz. Yeni keşif ve muvaffakiyetler keyifli edici olurken, kuşkusuz vakit zaman başarısızlıklar ve felaketlerle de karşılaşıyoruz. SpaceX’in elde ettiği muvaffakiyetlerin gerisinde, tekraren kere düşen roketlerin başarısızlıkları yatarken, kimi vakit hiç bir şey planlandığı üzere gitmeyebiliyor. Sentinel-1A uydusunun karşılaştığı görüntü üzere…

Sentinel-1A, 2014 yılında Avrupa radar görüntüleme uydusu olarak Avrupa Birliği’nin Kopernik programının bir kesimi niteliğinde petrol sızıntılarını algılamak, yüzey değişikliklerini takip etmek ve doğal afetlere müdahalelerde yardımcı olmak için, yani Dünya’yı uzaydan müşahede maksadıyla yörüngeye gönderilmişti. O günden bu yana işini problemsiz yerine getiren Sentinel-1A, geçtiğimiz pazartesi günü ise yok olmanın eşiğine geldi.

Uydunun denetimini elinde bulunduran ESA Operations tarafınca yapılan açıklamaya bakılırsa, geçtiğimiz pazartesi günü Sentinel-1A bir Rus uzay enkazı ile karşılaşmış ve uzaktan yapılan müdahale ile son anda çarpışmaktan kurtulmuş. ESA Operations attığı tweet’te, “Bu tip çarpışmalardan kaçınma operasyonları, maalesef vazife Kontrol’de rutin bir çalışmadır ve takımlarımız yüksek riskli olaylara reaksiyon verme konusunda yeterli pratiğie sahiptir” formunda bir açıklamada bulundu.

ESA, olay esnasında Sentinel-1A uydusunun yörüngesini 140 metre değiştirmiş ve bu biçimdece çarpışmadan kaçınmayı başarmış.

On Monday, for the first time, we performed a set of manoeuvres to avoid a high-risk collision w. #SpaceDebris created in the #Cosmos1408 anti-satellite test last year.

This was a difficult #CollisionAvoidance manoeuvre.
👏
👏
to our #Sentinel1A Control Team & Space Debris Office pic.twitter.com/dl5OnTAlON

— ESA Operations (@esaoperations) May 18, 2022
Alıntıdır
 
Üst