Savlı açıklama: “Sadece 25 yıl ortasında uzayda hayat bulacağız”

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Savlı açıklama: “Sadece 25 yıl ortasında uzayda hayat bulacağız”
İsviçre’deki ETH Zürih’ten Astrofizik Profesörü Sasha Quanz, yeni uzay vizyonunu üniversitenin yeni açılan hayatın Kökeni ve Yaygınlığı Merkezi’nin açılış merasiminde ortaya koydu.

Profesör Quanz, “Amacım Güneş Sistemi haricinde hayat bulmak ve evet, bu büyük bir meydan okuma olacak. Bunu yapmak için 25 yılım var” diyor. Quanz açıklamalarına nazaranvin 1995 yılında Güneş Sistemimiz haricindeki birinci gezegen olan Dimidium‘un keşfedilmesiyle başladığını söyleyerek devam ediyor. bu biçimdedan bu yana kısa müddette 5.000’den çok ötegezegen keşfedildi ve neredeyse her gün yenilerini buluyoruz.

Quanz, “İstatistiksel olarak, her yıldız bir gezegene konut sahipliği yapıyor ve bu gezegenlerin birçoğu Dünya’ya misal boyutlara sahip. Birçoğu yıldızdan uzak ve yıldızdan aldıkları güç, Dünya’nın güneşten aldığına epeyce benziyor” diyor. Lakin bu gezegenlerin atmosfere sahip olup olmadığını ve bildiğimiz formuyla hayatı destekleyip desteklemediğini söylemek hala sıkıntı.

Profesör Quanz, şu anda Şili’nin Atacama Çölü’nde imal etabında olan Aşırı Büyük Teleskop’tan (ELT) büyük bir atılımın gelebileceğini savunuyor. Bu on yılın sonuna gerçek faaliyete geçtiğinde, ELT 39 metrelik birincil aynası ile James Web Uzay Teleskobundan kıymetli ölçüde daha büyük olacak. Teleskobun birincil maksadı, en yakın yıldızlardan birinin etrafında, potansiyel olarak Dünya’ya benzeyen bir karasal gezegenin (Güneş Sistemimizin haricinde) birinci fotoğrafını çekmek olacak.

Sonunda, düzinelerce ötegezegeni görüntülemeyi ve atmosferleri hakkında bir anlayış kazanmayı umuyorlar. Umut vadeden bir aday belirlendiğinde, Avrupa Uzay Ajansı geri kalanı halletmek için bu ötegezegene bir bakılırsav düzenleyebilir.

Diğer disiplinlerle bir arada çalışan Quanz, Güneş Sistemi’nin ötesindeki hayat arayışının yalnızca 25 yıl ortasında başarılı olabileceğini savunuyor.
Alıntıdır
 
Üst