Sıfır araç yok, ikinci el fazlaca pahalı! Firmalar bile araç bulamıyor

semaver

Global Mod
Global Mod
Otomobilde matrah indirimi yapıldı. bu biçimdece arabalarda 70 bin liraya kadar indirimler gündeme geldi. Lakin vatandaşlar, sıfır araç bulmak da zorlanıyor. Hal bu biçimde olunca ikinci el araca yönelen vatandaşlar, bu sefer de fiyatların yüksek olmasından şikayet ediyor.

Devletin, matrah indirimi yapmasının akabinde 70 bin liraya varan indirimler yapılmasına karşın vatandaşlar sıfır araç bulamayınca yöneldiği ikinci el de fiyatların yüksek olması kiralık araçlara yönlendirdi.

Sıfır araç bulunamaması ve ikinci el araçlarında fahiş fiyatlara satılmasından dolayı tüketiciler de devayı kiralık arabaya yönelmek de buldu. Otomobil kiralayan firmalar, kimi vakit müşterilere yetişemez hale geldi.

Pandemiyle birlikte dünya otomobil sektöründe çip problemi olduğunu birebir vakitte sıfır araç bulmakta kuvvetlik çekildiğini, lakin Türkiye’de son periyottaki yaşanan derdin matrah düzenlemesiyle düşen fiyatlarla da alakası olduğunu belirten oto kiralama işletmecisi Ahmet Muhammet Deran, “Vatandaş da biz de sıfır araç bulamıyoruz. Bayilerde sıfır araç yok. Daima yok çekiyorlar. Vatandaş bu niçinle ikinci el araç almak istiyor lakin o da talep artışından dolayı fiyatı epey yükseldi. Vatandaş bu fiyata ikinci el araç almakta istemiyor. Araç kiralamaya geliyor ancak biz de sıfır otomobil tedarik edemediğimiz için müşterilerimize araç veremiyoruz. Bir an evvel sıfır araç yokluğunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Aksi durumda kimsenin işi yürümüyor” dedi.

Bir türlü otomobil alamadığını artık minibüsle devam etmek zorunda kaldığını belirten Mehmet Koçak, “Matrah düzenlemesinden daha sonra araba almaya karar verdim. Lakin sıfır araba bir türlü bulamadım. İkinci el araç almak istedim baktım onun da fiyatı devasa yükseklikte bu niçinle vazgeçtim. İşim görülsün diye otomobil kiralamak istedim fakat kiralık araba bile yok. Ortada kaldığım için dolmuşa binmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Okumaya devam et...