Şoförler, feribot kuyruğu sıkıntısından köprüyle kurtulmak istiyor

semaver

Global Mod
Global Mod
Tunceli, Munzur Vadisi Ulusal Parkı, vadileri, akarsuları, şelaleleri, doğal hoşlukları, yaban hayatı, endemik tipleri, tabiat sporlarıyla etraf vilayetlerden ve yurt haricinden gelen biroldukça turistin gözdesi olmaya devam ediyor. Yaklaşık 84 bin nüfusa sahip olan kente geçen yıl, Plaka Tanıma Sistemi (PTS) datalarına bakılırsa 1 milyon araç giriş yaptı. Elazığ üzerinden kente iki güzergah bulunuyor. Bunlardan biri Kovancılar yolu. Yaklaşık 140 kilometrelik yol, 2 saat sürüyor. Pertek üzerinden kente ulaşımın sağlandığı 2 kilometresi feribotla olmak üzere 77 kilometrelik yol ise olağan koşullarda yaklaşık 1 saat 20 dakika sürüyor. Yazın ortalama 3 bin 500, kışın ise 1500 aracın taşındığı Keban Baraj Gölü üstündeki Pertek feribot iskelesi önünde şoförlerin ağır talebi niçiniyle uzun kuyruklar oluşuyor. Sürücüler, yarım saatte bir hareket eden feribotlara ağır talep niçiniyle bekleme müddetinin uzadığını belirterek baraj gölü üzerine yapılacak bir köprüyle yaşadıkları zorlukların son bulacağını söylemiş oldu.

‘BARAJ DÜZEYİ DEĞİŞİYOR, İSKELEDE DERT YAŞANIYOR’

Barajın su düzeyinin daima değişmesi niçiniyle iskelede araçlarla feribota girip çıkarken kasvetler yaşadıklarını belirten şoför Cengiz Doğan, “Feribot büyük bir badire. Bir yere giderken daima geç kalıyoruz. Ben taksiciyim, yaklaşık 50 kilometrelik bir uzaklıktan yolcu aldım ve onu hastaneye götüreceğim. Feribota kuyruktan dolayı yetişemedik. Hasta ayakta bile duramıyor. Bundan dolayı da ulaşımda her seferinde aksama yaşıyoruz. Kalıcı tahlil bekliyoruz, feribotla olacak bir şey değil bu. Feribotlarda zahmet yok, feribotların araçları indirip bindirmesi zahmet. En büyük vakit kaybı da ondan dolayı oluyor. Daima baraj düzeyi inip çıkıyor. İskelelerin durumundan dolayı büyük bir kasvet oluşuyor. Bir an evvel köprü yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Taksideki müşteri Serkan Yıldız ise, “Ben Pertek’in köylerinde yaşıyorum. Buraya da yaklaşık 40-50 kilometre. Bugün belim ağrıyor. Bel fıtığım var, kalçama vurmuş ve ayakta durmakta zorluk çekiyorum. Hastaneye gideceğim fakat feribotu kaçırdığımızdan dolayı bekliyoruz. yıllardır bu sorun var lakin tahlil bulunamıyor. Kuyruktan dolayı 2 feribot kaçırdık. Pertek’e köprü istiyoruz” dedi.

Yolculardan Murat Varlıel de her geldiklerinde mağdur olduklarını söz ederek, “En az 1,5 saat beklemede kalıyoruz. Yer olmuyor, burada kalıyoruz. Şu anda Tunceli’den Elazığ’a geçeceğim en az 2,5 saat ziyanım oluyor. Biz hepimiz köprüyü istiyoruz. Şu anda fazlaca makus durumdayız.”

Bu ortada, feribot iskelesi önündeki araç kuyruğu dron ile havadan görüntülendi.

KAYNAK: DHA

Okumaya devam et...