Türk-İş Genel Lideri Atalay: 5 ay evvel minimum fiyat konuşulur mu?

semaver

Global Mod
Global Mod
Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay, Güvenlik ve Savunma Çalışanları Sendikasının (Güvenlik-İş) Ankara’da düzenlenen 4. Olağan Kongresi’nde konuştu. Atalay “Zalim patronlar, satıcılar, üreticiler var. Minimum fiyat lafı çıktığı vakit artırım yapmaya devam ediyorlar” dedi.

Kamuda taşeron personellik teriminin büsbütün ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Atalay, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sıkıntısının de tahlile kavuşturularak ülkenin gündeminden çıkartılmasını istedi.

AA’nın aktardığına bakılırsa; personellerin gelir vergisine ait değerlendirmelerde bulunan ve mayıs sonu, haziran başında yüzde 27’lik vergi dilimine girildiğinin altını çizen Atalay, “Bu sürdürülebilir, devam edecek adil bir sistem değil. Bas bas bağırıyorum, Sayın Nebati duymuyor” dedi.

Atalay, Taban Fiyat Tespit Komitesi toplantılarının 5 ay evvelce taban fiyatın tartışılmasından rahatsız olduğunu, kendisinin bu yüzden hiç konuşmadığını lisana getirerek, şu biçimde devam etti:

“6 ay kala, 5 ay kala taban fiyat konuşulur mu? Umut mu satacağız? Emek mi satacağız? 5 ay kala herkes konuşuyor, yetkili yetkisiz. Konuşmanın ne yararı var? Konuşunca ne oluyor biliyor musunuz? Zalim patronlar, satıcılar, üreticiler var. Minimum fiyat lafı çıktığı vakit artırım yapmaya devam ediyorlar. İktidar muhalefet fark etmez, minimum fiyat konuşulduğu vakit yumurtaya, peynire, ete, süte artırım devam ediyor. Ağzımı açmıyorum. Taban fiyatı, görüşmeler başladığı vakit çıkıp konuşurum. Artık niçin konuşayım?”

Bazı politikler tarafınca, taban fiyatın dolar üzerinden ödenmesini istemesi konusunda kendisine telkinde bulunulduğunu aktaran Atalay, “Türk-İş Lideri, Türkiye’de Türk-İş başkanlığı yapıyorsa, dolar üzerinden taban fiyat istemez, isteyemez, ayıptır. Bunu, söyleyenlerin hızına söylüyorum” tabirlerini kullandı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Okumaya devam et...