Türkiye-Yunanistan içindeki 25 aylık hasret bitmiş oldu

semaver

Global Mod
Global Mod
Pandemi niçiniyle uzun bir süre kapalı kalan Yunanistan’ın Midilli Adası ile Ayvalık içindeki feribot seferleri bir daha başladı.

Feribot seferleriyle Ayvalık iktisadına epey büyük katkılar sağlayan deniz hudut kapısı aracılığıyla 14 Nisan’da Midilli Adası’ndan kalabalık turist kümelerinin geleceği öğrenilirken, bir daha hizmete giren deniz hudut kapısından Midilli Adası’na yaklaşık 35 kişilik bir Türk turist birinci seferi gerçekleştirdi.

25 ay daha sonra Midilli’ye bir daha gidecek olmanın heyecanını yaşadığını söyleyen yolculardan Ayvalık Ticaret Odası eski Lideri Benhan İbrahim Kantarcı, Ayvalık-Midilli içinde ulaşımı sağlayan seferlerin hem Ayvalık tıpkı vakitte Midilli için son derece değerli olduğunu belirterek, “İnşallah deniz hudut kapımız tekrar kapanmaz. Bu seferlerin devamının geleceğini zannediyorum. İyi olmasını diliyorum” dedi.

Edremit Ticaret Borsası Meclis Lideri Ali İstek Timur, Ayvalık-Midilli içinde 25 ay daha sonra başlayan feribot seferleri niçiniyle kendisine ilişkin firmasının ihracatının arttığını söylemiş oldu.

Ayvalık’tan Midilli’ye yönelik gerçekleşen birinci seferin yolcularından Ufuk Ova da, deniz hudut kapısının bir daha açılmasının Ayvalık ve Midilli için pandemi sürecinin akabinde değerli bir başlangıç olduğunu belirterek, “Ben feribot seferlerinin bir daha başlamasıyla her iki ülkenin halklarının 25 aylık ayrılığın telafisi için uğraş edeceğine inanıyorum. Bence hudut kapısının açılmasıyla Ayvalık ve Midilli belediyeleri ve ticaret odalarının da karşılıklı olarak sosyo-kültürel faaliyetlere bir an evvel bir daha başlaması gerekiyor. Zira bu istikamette yapılacak olan toplumsal faaliyetler her iki tarafın hem iktisadına, tıpkı vakitte toplumsal hayatına önemli bir katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

TURİZMCİLER UMUTLU

Ayvalık-Midilli içinde feribot seferleri düzenleyen Jalem Turizm’in sahibi Ali Jale, “Bugün 25 ay hudut kapısını açılmasıyla seferlerimize bir daha başlıyoruz. Bugün regüler olarak birinci seferi gerçekleştiriyoruz. Heyecanlıyız. Aslında epeyce uzun yılardır bu işi yapmamıza karşın seferlerimize bu kadar orta vermiştik. 25 ay daha sonra kapıların bir daha açılması ve işimize geri dönüyor olmamız ve her şeydilk evvel Midilli halkı ile Ayvalık halkını bir daha buluşturmak bize umut veriyor. İyi ve uğurlu olmasını diliyorum. Kazasız belasız bir dönem olmasını temenni ediyorum” dedi.

Pandemi sürecinden en hayli etkilenen işkolunun kendi dalları olduğunu vurgulayan Ali Jale, “Ama bizimle bir arada Ayvalık esnafı da, ilçe iktisadı de çok fazla bu süreçten etkilendi. Tabi bu süreçte Midilli’nin tarihi ve doğal hoşluklarına hayran olan Türk turistler de Midilli’yi epeyce özledi. Tabi birebir biçimde Midilli halkı da Ayvalık’ı özledi. ötürüsıyla hasretler karşılıklı oldu. Ben inanıyorum ki, 2019 yılını aratmayacak bir dönemi yakalayacağız” diye konuştu.

LİDER ERGİN: “HUDUT KAPISI AYVALIK İKTİSADINA ÇOK ÖNEMLİ KATKI SAĞLIYOR”

Ayvalık Belediye Lideri Mesut Ergin de, pandemi sürecinin başlamasıyla bir arada Ayvalık Deniz Hudut Kapısı’nın kapandığını hatırlatarak, “Tabi 25 aydır geçmişten bu yana gelen bir Midilli’den buraya gelen, Türkiye’den Midilli’ye giden çok önemli bir ekonomik alışkanlığımız vardı. Midilli Adası’ndan gelen turistlerin Ayvalık esnafına ve iktisadına hayli önemli katkıları vardı. Ne yazık ki 25 aydan bu yana bu ekonomik hareketlilikten Ayvalık olarak yararlanamadık. Şu anda bugün Ayvalık’tan Midilli’ye yönelik birinci seferler başlamış durumda. Tabi bizim asıl beklentimiz 14 Nisan Perşembe günü Midilli Adası’nda ilçemize gelecek olan kalabalık turistlerdir. İnşallah bundan daha sonraki süreçte, pandemi devri üzere bir kasvet yaşamayız. Zira bu hudut kapısı Ayvalık’ımıza ekonomik manada epey önemli katkı sağlıyor. Tabi bunun yanında da iki ülke ilgilerinde epey önemli bir bağ kurmamıza vesile oluyor. Bu niçinle de deniz hudut kapımızın açılması bizi son derece keyifli etmiştir. İnşallah ülke olarak bu biçimdesi süreçler yaşamayız” dedi.

KAYNAK: İHA

Okumaya devam et...