Türkiye’de bir birinci olacak! 250 milyon dolarlık müracaat yapıldı

semaver

Global Mod
Global Mod
Türkiye’nin birinci müstakil elektrik depolama tesisinin heyetim ve işletim faaliyetleri için müracaat yapıldı. Tesisin yatırım bedelinin yaklaşık 250 milyon dolar olacağı hesaplanıyor.

Elektrik depolama tesisleri, bilhassa yenilenebilir güç kaynaklarından gün ortasında elde edilen gereksinim fazlası elektriğin depolanabilmesini sağlıyor. Depolanan elektrik, üretimin azaldığı yahut tüketim muhtaçlığının arttığı durumlarda şebekeye verilerek gereksinimin karşılanmasına yardımcı oluyor.

AA muhabirinin Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yetkililerinden aldığı bilgiye nazaran, Progresiva Güç Yatırımları Ticaret AŞ, Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında Silivri’de şurası gücü 250 megavat olan müstakil elektrik depolama tesisi heyetim ve işletim faaliyetleri için müracaatta bulundu.

Saatlik çıkış gücü 1000 megavat ve yatırım bedeli yaklaşık 250 milyon dolar olarak planlanan tesis, Türkiye’de bir birinci olacak.

Geçen yıl mayısta yürürlüğe giren, müracaatların 21 Ekim prestijiyle başladığı Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında, lisanslı üretim santralleri bünyesinde kurulacak elektrik depolama üniteleri, mevcut üretim lisanslarına derç edilirken, tüketim tesisleri bünyesinde kurulacak elektrik depolama tesisleri için ise rastgele bir lisans istenmiyor.

Müstakil elektrik depolama tesisleri için alt limitin 2 megavat olması gerekiyor.

EPDK Lideri Mustafa Yılmaz, depolama yönetmeliğinin aktif işleyebilmesi için Elektrik Piyasasında Lisans Yönetmeliği ile başka mevzuatlara depolamaya ait kararlar eklediklerini belirterek, “Bu kapsamda lisans sahibi şirketler yahut lisans almak isteyen şirketler, depolama sistemlerini projelerine eklerken bir kahır yaşamayacaklar. Depolama tesisleri hali hazırda Türkiye’nin elektrik konseyi gücünün yarısından fazlasını oluşturan pak güç kaynaklarının kapasitesinin daha da artırılmasını kolaylaştıracak. bu biçimdece şebeke esnekliğinin sağlanmasında gelişmiş ülke uygulamalarıyla ülkemiz güç dalı de tanışmış olacak ve uygulama alanı bulacak.” tabirlerini kullanmıştı.

Şirket, yurt genelinde toptan ve perakende satış yapmak için tedarik lisansı müracaatında da bulundu.

Kontrolmatik Teknoloji Güç ve Mühendislik AŞ, yüzde 100 bağlı iştiraki Progresiva Güç Yatırımları AŞ’nin kuruluşunun tamamlandığını geçen hafta Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı duyuruyla açıklamıştı.

KAYNAK: AA

Okumaya devam et...