Türkiye’nin en büyüğü olacak! 6 milyar liralık dev yatırım

semaver

Global Mod
Global Mod
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çorum’un Sungurlu ilçesinde kurulacak barut, fişek ve kapsül üretim tesislerinin Türkiye’de tek seferde temeli atılan en büyük savunma endüstrisi yatırımı olduğunu belirterek “Burada bütün fabrikalar tamamlandığında 2 bin 500 hemşehrimiz istihdam edilecek.” dedi.

Makine ve Kimya Sanayisi (MKE) AŞ koordinatörlüğünde Çorum Sungurlu OSB’de kurulacak alanda, Nitrogliserin, Nitroselüloz ve Global Barut Üretim Tesisleri, Fişek Üretim Tesisi ve Kapsül Üretim Tesisi bulunacak.

6 MİLYAR LİRALIK DEV YATIRIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans formülüyle katıldığı açılış merasiminde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, savunma endüstrisinde hizmet verecek 5 fabrikanın temelini attıklarını söylemiş oldu. Ayrıyeten Bakan Varank, bunlardan biri olan Sungurlu ilçesinde kurulacak barut, fişek ve kapsül üretim tesisinin 6 milyar liralık yatırım fiyatına sahip olduğunu belirtti.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

Tesislerin ülkeye güzel olmasını dileyen Bakan Varank, şunları kaydetti: “Barut, barutun ham hususu nitrogliserin ve nitroselüloz, fişek ile kapsül fabrikalarından oluşacak tesislerimiz 6 milyar liralık yatırım fiyatına sahip. Türkiye’de tek seferde temeli atılan en büyük savunma endüstrisi yatırımı. Burada bütün fabrikalar tamamlandığında 2 bin 500 hemşehrimiz istihdam edilecek. Bu kalemlerde Türkiye’nin ithalatı 200 milyon avro, bu 200 milyon avro da memleketimizde, ülkemizde kalmış olacak.”

Törene, Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, MKE AŞ Genel Müdürü Yasin Akdere ve yatırımcı firmaların temsilcileri katıldı.

Okumaya devam et...