Ünlü Loch Ness canavarı, argüman edildiği üzere dev bir yılanbalığı olabilir mi?

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Ünlü Loch Ness canavarı, argüman edildiği üzere dev bir yılanbalığı olabilir mi?
Dünyaca ünlü Loch Ness canavarının uzunluğunun, çekilen ikonik fotoğrafına bakılarak 1 ile 2 metre içinde olduğu söyleniyor. Öteki birtakım fotoğraflara bakıldığında ise 15 ile 20 metre içinde olabileceği savları da var.

2018’de yapılan bir eDNA çalışması, gölde muhtemelen büyük, kıvrımlı yılan balıklarına işaret eden bol bol A.anguilla DNA’sı olduğunu söylüyordu. Bu da, canavarın aslında büyük bir yılanbalığı olabileceğini gösteriyordu.

Peki lakin canavarın sahiden dev bir yılan balığı olma ihtimali ne kadar? Araştırmacılar, yılan balıklarının sayısını ve devasa su kütlesinden çıkarıldığında ortalama beden boyutlarını belirlemek için Loch Ness gölündeki avlanma datalarına baktılar. Gölde büyük bir yılan balığı (minimum 1 metre) bulma bahtınızın yaklaşık 50.000’de 1 olduğu kararına vardılar.

Yazarlar, “ancak, bu pek de var iseyılan canavara benzemiyor” diyorlar. Gerçekten de, Loch Ness’te 6 metrelik bir yılan balığı bulma mümkünlüğü sıfır olarak çıkıyor. Bu niçinle, büyük yılan balıkları, göl yüzeyinde kimi görgü şahitlerinin gördüklerini açıklıyor üzere görünse de, olağanüstü büyük hayvanların varlığını pek muhtemel kılmıyor.

Peki, bu yılan balığı teorisi nereden geldi?

1970’lerde biyolog Roy Mackal, kurduğu bir tuzakla çarpık bir örnek topladıktan daha sonra, gölde büyük yılanbalıklarının var olabileceği kararına vardı. Nessie’nin tanımlayıcı özelliklerini düşündüğünüzde, aslında bu büsbütün de saçma görünmüyordu: Uzun, ince bir boynun üzerinde bir baş, çok esneklik, pektoral yüzgeçler ve koyu renk…

Ancak yeni araştırmalar, dev yılanbalığı teorisini büyük oranda çürütmüş üzere görünüyor. Yani Loch Ness canavarının dev bir yılanbalığı olması pek mümkün değil…
Alıntıdır
 
Üst