Yeni toplumsal dayanak yardım paketi belirtildi! Ödemelerde de artış…İşte ayrıntılar

semaver

Global Mod
Global Mod
Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Aile Takviye Programı’nın kapsamını genişlettiklerini belirterek, “Programımızdan daha fazla vatandaşımızın istifade etmesi için mevcut bütçemiz 15 milyar TL’ye 25 milyar TL ek ederek programımızı genişletiyoruz. Bu doğrultuda 450 TL – 600 TL olan dayanak fiyatımızı 850 – 1.250 TL’ye yükseltiyoruz” dedi.

YENİ TOPLUMSAL YARDIM PAKETİNİN DETAYLARI

Bakan Yanık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca açıklanan yeni toplumsal yardım paketinin bilgilerinı paylaştı.

• Başlangıçta 450 TL – 650 TL olan ödeme meblağı 850 TL – 1.250 TL’ ye yükseltildi.

• ‘Çocuk Takviye Bileşeni’ ismiyle yeni bir takviye programa dahil edildi. Toplumsal yardımlardan faydalanan ailelerdeki çocuklara ait ek aylık 350 TL ile 650 TL aralığında dayanak sağlanacak.

• Türkiye Aile Takviye Programına başvurusu kabul edilen fakat Elektrik Tüketim Takviyesi (ETD) alamayan hanelere ETD sağlanacak. Kw karşılığı takviye verilecek (En fala 216 TL’ye kadar). Öte yandan hali hazırda Elektrik Tüketim Dayanağımız de devam ediyor.

• Doğal gaz Tüketim Desteği’nde de meblağ artırıldı. Mevcut 415- 1.150 TL olan dayanak ölçüsü 900 TL – 2.500 TL olacak biçimde düzenlendi.

• Müracaatlar e-devlet yahut Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) yapılacak.

• Türkiye Aile Takviye Programı’ndan yararlanma kaidesi: Hanede kişi başına düşen aylık gelirin, net minimum fiyatın 1/3’ü yani; 1.833,45 TL’nin altında olması.

Okumaya devam et...