Yusufeli Barajı ve HES açılıyor

semaver

Global Mod
Global Mod
Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin iştirakiyle 22 Kasım Salı günü hizmete açılacak Yusufeli Barajı, ülke iktisadına katkısı ve sağlayacağı yararlar yanında, devasa gövdesi ve yüksekliği ile biroldukça rekorun da sahibi olacak. Yusufeli Barajı ve HES, Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafınca, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin’in 70 kilometre güneybatısında, Türkiye’nin en süratli akan ırmağı Çoruh Irmağı üzerinde inşa edildi. Orta Çoruh Havzasında inşa edilen en büyük baraj olan dev tesisin imaline 2012 yılında başlandı. Talvegden 220, temelden ise 275 metre yüksekliğe sahip barajın gövdesi, 100 katlı bir gökdelen yüksekliğinde. Eyfel Kulesi’nden yalnızca 25 metre daha kısa olan baraj, bu devasa gövdesiyle yükseklik bakımından Türkiye’de birinci, dünyada 5. sırada yer alıyor. Barajın gövdesi, düşey ve yatay düzlemde kavisli biçimde tasarlandı. Bu çift eğrilikli tasarım yardımıyla, barajın ardındaki milyonlarca metreküplük suyun basıncı yamaçlara aktarılıyor ve gövdenin direnci artırılıyor.

Bu tasarım beraberinde devasa gövdeye şık bir görünüm kazandırıyor. Dev gövdenin gerisinde depolanan suyun potansiyel gücü, yıllık ortalama 1 milyar 888 milyon kilovatsaatlik elektrik gücüne dönüştürülecek.

Yusufeli Barajı, 558 megavat konseyi gücüyle ülke iktisadına yıllık 5 milyar TL katkı sağlayacak. Yusufeli Barajı, mansabında bulunan (nehir akış istikametine bakılırsa kendisinden daha sonra gelen) barajların hidroelektrik güç üretimini de artıracak. bu biçimdelikle, HES vasıtasıyla Antalya’nın bir yılda harcadığı elektrik ölçüsü kadar elektrik üretimi yapılabilecek. Yusufeli Barajı, 2 milyar 130 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olacak. Yusufeli Barajı mansabındaki Artvin, Deriner, Borçka ve Muratlı Barajlarına regüle edilmiş su bırakacağı için, bu barajların güç üretim ölçülerine da kıymetli oranda bir katkı sağlayacak.

6 BİNE YAKIN AĞAÇ TAŞINDI

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafınca, baraj inşası niçiniyle su altında kalacak alanlardan 5 bin 844 adet zeytin, dut, ceviz ve nar üzere uzunluklu meyve ağacı, transplantasyon (Ağaç nakli) metoduyla ağaç söküm makinesiyle bulunduğu yerden alınarak Yusufeli ilçesinin kurulduğu yeni yerleşim yerindeki 300 dönümlük alana taşındı. Ayrıyeten, bölgeye 76 bin 788 adet ağaç ve fidan dikildi. Erozyona karşı da 480 dönüm alanda yürütülen taş kordon teras, galvanizli kafes tel teras ve örme çit teras çalışmaları bu yıl ortasında tamamlanacak.

KAYNAK: İHA

Okumaya devam et...
 
Üst